Kaçak Yapılaşmayı Önleyen Düzenleme Tekrar Gündemde

Üsküdar’daki kentsel dönüşüme yönelik çalışmaların faydasına olacak ve kaçak yapılaşmayı önleyecek olan plan değişikliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisinde onaylanmış olsa da söz konusu değişiklik tekrar gündeme geliyor.

16 Mahalleyi Kapsayan Plan

Toplam 16 mahallede 2 katlı binaların emsal artışı ile 6 kata çıkarılmasını kapsayan plana konu olan mahalleler; Beylerbeyi, Burhaniye, Kandilli, Mehmet Akif Ersoy, Yavuztürk, Kirazlıtepe, Kuleli, Küçüksu, Çengelköy, Güzeltepe, Bahçelievler, Küplüce, Ferah, Kısıklı, Kuzguncuk ve İcadeye olarak sıralanıyor. Önümüzdeki ay içerisinde düzenlemenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisinde tekrar gündeme gelmesi bekleniyor.

“İtiraf Ediyorum Yapılan Planlarla İşi Çözemedik”

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in açıklamaları,  “Boğaz’da şehircilik ilkelerine aykırı işler yaptık. Yoğunluğu artırıcı, donatıyı azaltıcı plan olmaz. Ama biz hep tersini yaptık. İtiraf ediyorum, yapılan planlarla işi çözemedik. Afet riski olan alanları dönüştürme yasasını referans alarak, Boğaz Kanunu’ndaki maksimum imar hakkını vatandaşa verdik. Çengelköy sırtları, Küplüce, Kirazlıtepe, Burhaniye gibi silueti etkileyen alanlarda, kat yüksekliği kodları yeni düzenleme ile en yüksek değil de, en düşükten alma durumu söz konusu. Yani yeni kot düzenlemesiyle 6 katlar 5 kata düşecek. Kirazlıtepe arkasında, Güzeltepe, Mehmet Akif dereleri bu düzenlemeden etkilenmeyecek. Ama Boğaz’da birer katımız tırpanlanacak” şeklinde oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz