Bakanlıktan Tarihi Yarım Adayı Koruma Yönünde Çalışma

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul’da yer alan tarihi yarım adanın korunması amacı ile çalışmalar başlattı. Başlatılan çalışmalarda ise kültür varlıklarının durumunu araştırarak net bir şekilde ortaya koyarak, oluşan envanteri baz alarak tarihi yarım adanın imar planı yeniden ele alacağını ve çalışmalarını bu yönde ilerleteceğini dile getirdi.

 

Tarihi Yarım Ada’da Durum Tespiti

 

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Tarihi Yarım Ada’nın içerisinde bulunmakta olan Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camisi, Ayasofya Müzesi, Kapalı Çarşı gibi önemli kültürel değerlere sahip alanlar için durum tespiti yapmak için Bakanlık harekete geçti.

Bu alanda yapılan şuanlık çalışmalarda ise Tarihi Yarım Ada’nın tescilli eser listelerinde yer alan verilerin birbirinden oldukça farklı olduğu tespit edilmiş olup, Bakanlık ise bu konuda bağlantısı bulunan belediyelerin listelerini bir arada toplayarak yeni bir envanter hazırlanması yönünde karar verdi.

 

Kültürel Varlıklar Harita Üzerinde Yansıyacak!

 

Yukarıda belirttiğimiz üzere yeni bir envanter hazırlanması yönünde yapılan çalışama sonucunda kurumların envanterlerinde bulunmakta olan kültürel varlıkların harita üzerinde yansıması konusu gündeme geldi ve bu uygulama gerçekleşti. Bu uygulamada harita üzerinde yer alan yerlerin doğru yerde olduğuna dair çalışmalar devreye girdi.

Bu çalışmaların tamamlanması ve bitmesi durumunda ise Tarihi Yarım Ada üzerinde bulunmakta olan yerlerin yeniden güncel bir envantere sahip olması yıllar sonra mümkün olacağı görülmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz