İstanbul’un Değeri 2 Trilyon Dolar

Uzmanların yapmış olduğu açıklamalara göre İstanbul’un toplam değeri 2 trilyon dolar iken, Boğaz’ın değeri de 650 milyar TL olarak belirlendi.

Boğaz’ın Değeri İstanbul’un Yüzde 12’sini Oluşturuyor

İstanbul Boğazı, 1983 tarihli Boğaz Kanunu’na göre, dört sit alanından yani dört ilçeden oluşuyor. Söz konusu ilçeler Beşiktaş, Sarıyer, Üsküdar ve Beykoz sahilleri olarak sıralanıyor. 114 milyon 453 bin metrekareden oluşan bölgelerin yaklaşık değeri 650 milyar TL olarak belirlenirken, 5,2 milyar metrekarelik İstanbul’un değeri ise 7 Milyon TL olarak belirleniyor. Boğaziçi, İstanbul’un genelinin yüzölçümünün yüzde 2’sine denk gelirken, değerinin ise neredeyse yüzde 12’sini oluşturuyor.

İstanbul’un En Değerli İlçesi Beşiktaş

İstanbul’un en değerli ilçeleri ise metrekare fiyatı 16 bin 30 TL olarak Beşiktaş, metrekare fiyatı 5 bin 606 TL olarak Sarıyer, metrekare fiyatı 4 bin 606 TL olarak Üsküdar ve metrekare fiyatı olarak 2 bin 342 TL ile Beykoz oluyor.

Boğaz’daki Yalıların Değeri 17 Milyar Dolar

İstanbul Boğazının yaklaşık değeri 650 milyar TL olarak belirlenirken, söz konusu rakam sadece arsa bedelleri olarak hesaplanıyor. Boğaz’daki 660 yalının değeri ise yaklaşık olarak 17 milyar dolar olarak belirlendi. Yalıların haricinde paha biçilemeyen yalılar ve konutlar da dahil edildiği zaman Boğaz hattının değeri yaklaşık olarak 550 milyar TL’ye ulaşıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz