İstanbul’un Deprem Toplanma Alanları Azalıyor 

Son günlerde Çanakkale’de birbiri ardına yaşanan depremler akıllara yine beklenen Büyük İstanbul Depremini getirdi. Yaşanan depremin ardından gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri ile riskli yapıların yıkılmaya devam edildiği İstanbul’da büyük tartışmaların biride toplanma alanları konusunda yaşanıyor. Çünkü yapılan incelemelerde deprem toplanma alanlarında 3’te 1’lik düşüş yaşandığı görülüyor.

Deprem Toplanma Alanlarında Büyük Bir Düşüş Yaşanıyor 

İstanbul’da yaşanan depremin ardından yaşanan büyük sıkıntılardan biride depremden kurtulan kişilerin toplanacakları güvenli alanların bulunmayışı olmuştu. Yaşanan 17 Ağustos depreminin ardından yaşanan bu sorun nedeni ile İstanbul’da toplanma alanları belirlenmiş ve bu alanlar koruma altına alınmıştı. Depremin ardından geçen 18 yıllık süre zarfında ne yazık ki belirlenen 480 acil toplanma alanı bu vasfını yitiren bölümler sayesinde sadece 180 tane kaldı.

İmara Açılan Acil Toplanma Alanları Oldu 

Bu sayının bu kadar azalmasındaki en önemli etken daha önce acil toplanma alanı olarak belirlenen pek çok alanın imara açılması ya da farklı amaçlarla kullanılmasına izin verilmesi oldu. Yaşanan bir başka sorunda 1. Derece Acil Ulaşım Yolu olarak belirlenen 562 cadde de ne yazık ki bugün korunamamış durumda. Çünkü bu caddelerde sürekli olarak sağlı sollu park etmiş çok sayıda araç bulunuyor ki bu da olası bir deprem anında bu caddelerin kullanılabilirliğini imkânsız hale getiriyor. Yani İstanbul şu an için depreme hazırlık konusunda sınıfta kalmış gibi görünüyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz