Avrupa Raporuna Göre İstanbul Emlak Gelişiminde Sonuncu

 

İstanbul, 31 Avrupa şehri arasında emlak sektörü gelişiminde son sırayı aldı. Resmi rapor ise Uluslararası denetim şirketi PricewaterhouseCoopers (PwC) ve araştırma kurumu olan Urban Land Institute (ULI) tarafından yapıldı.

 

2016 Yılında İstanbul 7. Sıradaydı!

 

Denetim şirketi ve araştırma şirketi ‘’ Gayrimenkulde Gelişen Trendler ‘’ adı altında 2019 Avrupa raporuna yer verdi. İki şirketin raporu hazırlamasındaki süreçte yatırımcılar, geliştiriciler, kredi verenler ve aracıların bir araya gelerek toplantı yaptıkları, bu toplantıda anket oluşturulması üzerine sonuç ortaya çıktı. Anket içeriğinde Avrupa’dan tam 31 kent bulunuyor ve bunlardan birisi de İstanbul’du. Türkiye’den sadece İstanbul’un olduğu dikkat çekerken geçtiğimiz yıllarda sıralamasından bir hayli uzak olduğu da belirlendi. Aynı platform için 2016 yılında İstanbul emlak sektörü gelişimi sıralamasında yedinci olurken, 2017’de 29. sırada yer almıştı. 2018 raporu ise 31. sırada olduğunu resmi olarak gösterdi.

 

Berlin Zirveyi Lizbon’a Bıraktı

 

31 kentin içinde yer alan Berlin, üst üste beş yıldır lider olurken, bu yıl yerini Lizbon’a bıraktı. Berlin ikinciliğe gerilerken Dublin üçüncü, Madrid dördüncü ve Frankfurt ise beşinci sırada yer aldı.

 

Türkiye’deki Kur Değişimlerin Etkisi

 

Sözcü Gazetesinden İsmail Şahin’in haberine göre; raporun açıklandığı toplantıya dahil olan PwC Türkiye Gayrimenkul Sektörü Lideri Ersun Bayraktaroğlu açıklamada bulundu. Bayraktaroğlu, Türkiye’deki kur değişimlerinden dolayı bu sonucu almak zorunda kaldığımızı iç dinamiklerin çözümlenmemesi durumunda bu raporda değişiklik olmaz dedi.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz