İşte Bill Gates’in Muhteşem Evi Xanadu 2.0

Bill Gates, 1988 yılında Wasginhton’un küçük bir kasabası Medina’da almış olduğu arsa üzerinde yedi yıl boyunca yapmış olduğu çalışmaların sonucunda, Bohlin Cywinski Jackson ve Cutler-Anderson’un da yardımıyla birlikte harikulade bir ev inşa etti.

Söz konusu ev Xanadu 2.0, 6070 metrekare olup, Bill Gates’den beklenen her türlü yaratıcılığı, teknolojiyi barındıran bir ev. 220 metrekarelik salonu, devasa bir otoparkı, tiyatro salonu ve birçok banyo, mutfağa sahip olan bu ev 63.2 milyon dolar değerinde.

Öncelikle belirtelim ki kesinlikle doğa ile iç içe bir yaşam sunulmasına olanak sağlayan bu evin yapımında yüzü elektrik ustası olmak üzere üç yüz inşaat işçisi emek sarf etmiş. Evin yapımında kullanılan yarım milyon kereste levha için en az beş yüz yaşındaki Douglas köknar ağaçları tercih edilmiş. Bill Gates, evin önünde kaynağını Washington Gölü’nden alan bir yapay akarsu geçirip, düzenli olarak da alabalık ve somon balığı takviyesi yaptırarak hem evi doğa ile iç içe bulundurup, hem de kendisine balık avlamak için bir alan oluşturmuş.

Evin doğa ile iç içe olmasının yanı sıra, muhteşem bir teknoloji barındırması da dikkat çeken unsurlar arsında yerini alıyor. Bill Gates tarafından geliştirilmiş olan, evde ağırlanan misafirlere özel çipler sayesinde misafirler ev içerisinde oda değiştirdiği zaman kendilerinin belirlemiş olduğu ısı ve ışık seviyesi oda içerisinde ayarlanıyor. Ayrıca odaların duvarlarında bulunan akıllı dev ekranlarla misafirler istedikleri görüntüyü seçerek odalarını kişiselleştirebiliyorlar.

Evin dikkat çeken bir diğer harikası ise 200 metrekarelik kütüphanesi. Adeta bir teknoloji harikası olan kütüphanede aydınlatma sistemlerinin yanı sıra iki adet dönen gizli kitaplık da bulunuyor. Kitaplıkta 16. yüzyıldan kalma nadide eserlerle birlikte, dikkat çeken bir diğer nokta ise Bill Gates’in 1994 yılında 30.8 milyon dolan karşılığında satın almış olduğu Leonardo da Vinci el yazması olan Codex Leicester kitabının da bulunuyor olması.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz