İstimlak Bedeline İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Belirlenen istimlak bedeline taşınmaz sahiplerinin itiraz etme hakları bulunmaktadır. İstimlak bedeline itiraz süresi olarak 30 günlük yasal sınır uygulanmakta olup bu sınırın aşılması durumunda taşınmaz sahibi istimlak bedelini kabul etmiş sayılır ve itiraz hakkını kaybeder.

Belirlenen istimlak bedeline itiraz etmek isteyen kişilerin istimlak bedeline itiraz dilekçesi yazarak Asliye Hukuk Mahkemesine başvuruda bulunmaları yeterlidir. Kamulaştırma bedelini düşük bulan ve bu tutarın arttırılmasını isteyen kişiler Asliye Hukuk Mahkemesine başvuruda bulunarak istimlak bedeline itiraz dilekçesi ile bu tutarın arttırılması yönünde talepte bulunabiliyorlar. Mahkeme bilirkişi raporlarını inceleyerek bu raporlarda hata olduğunu tespit ederse bu durumda istimlak bedeli için yükseltme yapılabiliyor.

İstimlak bedeline itiraz dilekçesi örneği..

 

…… MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

 

DAVACI      :

 

VEKİLLERİ  :

 

DAVALI           :

 

KONU            : Kamulaştırma bedelinin arttırılması istemidir.

 

DAVA DEĞERİ       :

 

AÇIKLAMALAR       :

 

 

1-) Müvekkilimizin … İli, … İlçesi … mahallesi, … ada, … pafta, … parselde kayıtlı … m2 lik  arsası … yapılacağı gerekçesi ile Belediye Encümeni’nin …/…/… tarih ve … sayılı kararına göre … Belediyesi tarafından kamulaştırılmıştır.

2-) Kıymet Taktir Komisyonu tarafından taşınmazın m2’sinin değerini  … olarak tespit etmiş ve müvekkilimizin arsasına toplam … kamulaştırma değeri biçilmiştir.

 

3-) Bu bedel davalı idare tarafından  müvekkilimiz adına …    …/…/… tarihinde bloke edilmiştir.

 

4-) Müvekkilimizin arsası adeta tarla vasfında değerlendirilmiş ve değeri çok düşük kalmıştır. Müvekkilimizin arsası ana yola cephe olup, şehrin gelişme alanı içerisindedir.

 

5-) Komisyon tarafından tespit edilen değerin günün koşullarına uygun olarak arttırılmasını ve m2 için … olarak tespiti ile müvekkilimizin … m2 arsası için kamulaştırma bedelinin toplam … ye çıkarılması için bu davayı açma gereği doğmuştur.

 

HUKUKİ NEDENLER        : 2942 Sayılı Yasa, HUMK ve ilgili yasal mevzuat

 

HUKUKİ DELİLLER          :Tapu kaydı,   istimlak evrakı,   keşif,  bilirkişi incelemesi, yasal ve takdiri her türlü  kanıt.

 

CEVAP SÜRESİ                   : 10 Gündür

 

İSTEM VE SONUÇ              : Açıklanan nedenler ile müvekkilimizin … m2 lik arsası için biçilen kamulaştırma bedelinin … olarak belirlenmesine,  kamulaştırma tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalıdan tahsiline, yargılama giderlerinin ve vekalet ücretinin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesini talep ederiz. …/…/…

 

 

Davacı Vekili

Av.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz