İstinat Duvarı Ne Demek?

Özellikle de eğime sahip olan yerlerde bu eğimden kaynaklanan toprak kayması gibi durumlara karşı istinat duvarı yapılması zorunludur. İstinat duvarı özellikle de yağmurlu mevsimlerde sık sık yaşanan olumsuzluklara karşı yapıları koruma konusunda önemli roller üstlenmektedir. Peki, istinat duvarı ne demek?

İstinat Duvarı Nedir?

Yüksek bir setin hemen kenarına yapılan, bu alanda bulunan toprağın tutulmasını sağlamak amacı taşıyan, dayanma duvarlarına istinat duvarı adı verilmektedir. Başka bir deyişle toprağın önüne çekilen set olan istinat duvarı kenarına yapılan yolun ya da yapının dış etkenlere karşı korunmasını amaçlamaktadır. Bu nedenle önemi büyüktür ve gerekli olan yerlerde yapıların korunması için mutlaka ihmal edilmeden yapılmalıdır.

Neden İstinat Duvarı Yapılır?

İstinat duvarının farklı pek çok yapım amacı bulunmakla beraber en çok;

  • Eğime sahip olan arazilerde tabi şev açısından daha dik bir açı ile tutarak göçme ve kayma gibi ihtimalleri ortadan kaldırarak zeminin yıkımına karşı önlem almak,
  • Binalarda bodrum duvar oluşturmak,
  • Köprülerde kenar ayak görevi üstlenmek,
  • Kıyılarda sık sık meydana gelen erozyon ve taşkınların oluşmasını engellemek,
  • Derin çukurlarda yan duvarların tutulmasını sağlamak gibi amaçlar için sıklıkla istinat duvarı inşa edilmektedir.

İstinat duvarları ise kendi içlerinde kütle istinat duvarları ile kütle olmayan istinat duvarları olmak üzere iki ana kategoride incelenmektedir. Kütle olmayan duvarlarda harekete izin verilmezken kütle istinat duvarları ise kendi ağırlıkları ile stabilite sağlamaktadır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz