İşyeri Adıyla Konut Satışlarına Son

Maliye Bakanlığı tarafından getirilen düzenleme ile artık işyeri adı ile konut satışına son verilecek. Tapuya işyeri olarak gösterilen, konut olarak kullanım için satışı yapılan taşınmaz mallar için yüzde 18 oranındaki KDV ödemeleri söz konusu olacak.

Düşük Vergi Ödemelerinin Önüne Geçildi

Maliye Bakanlığı, ofis ya da büro tipindeki taşınmaz malların konut olarak satılması ve düşük oranda KDV hesaplaması ile daha az vergi ödemelerinin önüne geçiren bir düzenleme getirdi. Bu şekilde yapılan işlemlerde haksız yere yapılan KDV iadesinin de önüne geçiliyor.

150 Metrekare Sınırı

Konut ve işyeri satışlarında uygulanmakta olan KDV oranı ile ilgili olarak tapu kayıtlarını esas alıp, net alanı 150 metrekareye kadar konut teslimlerinde yüzde 1 oranında, işyeri teslimlerinde de yüzde 18 oranında KDV uygulayan Maliye Bakanlığı, yapı ruhsatı ya da tapuda rezidans, işyeri, büro olarak gösterilen net alanı 150 metrekareye kadar olan taşınmaz malların konut olarak kullanılmak amacı ile satılması durumunda dahi yüzde 18 oranında KDV uyguluyor. Maliye Bakanlığı, bu düzenlemenin yanı sıra 2011 ve 2014 yılları arasında verdiği özelgeleri esas alarak konut ve işyeri, ofis satışlarında yanlış KDV uygulayan mükelleflerden eksik hesaplayarak eksik tahakkuk ettirdikleri KDV’leri cezalı olarak geri istiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz