İşyeri Emlak Vergisi Ödeme Tarihi

 

Vergiler arasında işyeri sahipleri veya işletici kişiler tarafından işyeri vergisi ödenmesi gerekiyor. Buna göre işyeri emlak vergisi ödeme oranı neye göre belirleniyor, işyeri emlak vergisi hangi tarihlerde ödeniyor? İşyeri vergisi ile ilgili tüm merak edilenleri haberimizde bulabilirsiniz.

İşyeri emlak vergisi oranları normal belediyelerde binde 2 olarak talep ediliyor. Büyük Şehir Belediyelerinde ise süreç yüzde 100 zamlı olarak alınıyor.

Örnekle açıklamak istersek eğer; büyükşehir olmayan bir belediye sınırları içerisinde olan işyerinin ödeyeceği emlak vergisi 500 TL olabilirken, büyükşehir olan bir belediye sınırları içerisinde işyerinin olması durumunda bu rakam 1000 TL olarak vergilendirilebiliyor.

İşyeri olarak kullanılacak olan bir ev için ödenmesi gereken emlak vergisi GİB. İzmir VD.Bşk. 14.08.2012 tarih ve 175.01-754 sayılı özelgesi bulunuyor. Buna göre ilgili belediyeye müracaat edilerek evin işyeri gibi kullanılacağına dair bilgi verilmesi gerekiyor. Sonuç ise evin işyeri olarak kullanılmasından dolayı işyeri emlak vergisi ödeniyor.

İşyeri Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

 

Sadece işyeri emlak vergisi için değil diğer tüm emlak vergilerinin ödemeleri yılda iki taksit şeklinde yapılabiliyor. İlk taksitler Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenebilirken, kalan ikinci taksit en son Kasım ayı içerisinde ödenmesi gerekiyor.

İşyeri emlak vergisi nereye ödenir diye merak ediliyorsa eğer gayrimenkulün bulunduğu şehirdeki veya ilçedeki belediyelere yapılabiliyor. E-belediye sistemi varsa eğer online ortamdan da ödeme yapılabilmektedir.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz