İşyeri Emlak Vergisini Ödeme Yükümlülüğü Kime Aittir?

Ülkemizde yer alan tüm taşınmazlar için belirlenen muafiyetler hariç olmak koşulu ile emlak vergisi ödemesi zorunludur. Konut olarak kullanılan meskenlerin yanı sıra işyerleri içinde aynı uygulama söz konusu olup işyeri emlak vergisi ödemesi yapılması gerekmektedir. Peki, işyeri emlak vergisini ödeme yükümlülüğü kime aittir?

İşyeri Emlak Vergisini Kim Öder?

İşyeri emlak vergisini ödeme yükümlülüğü işyerinin sahibine aittir. Yani kiracının işyeri emlak vergisi ödemesi yapması söz konusu değildir. Kiracının emlak vergisini ödemesi sadece kiracı ile işyeri sahibi arasındaki anlaşmaya bağlı olarak bu vergi tutarının kira bedelinden düşülmesi halinde söz konusu olabilir. İşyeri sahibinin bulunmadığı durumlarda emlak vergisini ödeme yükümlülüğü intifa hakkı sahibine geçer. İntifa hakkı sahibi taşınmaz adına tahakkuk eden emlak vergisini ödemekle yükümlü tutulmaktadır. Her ikisinin de olmadığı durumlarda ise işyeri emlak vergisi ödemesi binayı maliki gibi kullanan kişiye geçmektedir.

Bina Emlak Vergisi Ödemesi Ne Kadar?

Bina vergisi ödemesi için belirlenen oranlar meskenlerde binde 1 olarak uygulanırken diğer binalarda binde 2 olarak uygulanmaktadır. Taşınmazın brüt 200 metrekareyi geçmediği durumlarda şehitlerin dul ve yetimleri, gaziler, engelliler, emekliler ve ev hanımları emlak vergisi muafiyeti hakkına sahiptir. Ancak bu kişilerin belirlenen sınırların altında aylık gelire sahip olmaları ve üzerlerine kayıtlı başka bir taşınmaz bulunmaması şartlarını da taşımaları gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz