İşyeri Kira Depozitosu 2017

Mal sahipleri yapmış oldukları kiralama işlemlerinde taşınmazda bu kiralama süreci boyunca oluşabilecek hasarların ve zararların karşılanması amacı ile depozito talep etme hakkına sahiptir. İşyeri kiralamalarında da geçerli olan bu hak kapsamında işyeri sahipleri de kiracılarından belirlenen tutarlarda depozito isteme hakkına sahiptir. Peki, işyeri kira depozitosu 2017 yılında ne kadar olarak uygulanmaktadır ve bir sınırlama bulunmakta mıdır?

İşyeri Sahibi En Fazla Ne Kadar Depozito İsteme Hakkına Sahiptir?

Kanunlar hem kiraya vereni hem de kiralayanı korumak üzere kiralama işlemlerinde geçerli olan pek çok maddeye ev sahipliği yapmaktadır. Kiracılardan depozito alınması konusunda da uygulanan kurallar bulunmaktadır. Burada kiraya verene tanınan depozito isteme hakkı ile taşınmazın boşaltılmasının ardından oluşan zararın karşılanmaması durumunda kiraya verene bir teminata sahip olma hakkı tanınmaktadır. Ancak bazı taşınmaz sahiplerinin bu konuda son derece yüksek tutarlar talep etmesi ile beraber depozito için de bir miktar sınırlamasına gidilmektedir. Buna göre işyeri sahipleri en fazla 3 aylık kira bedeli kadar depozito isteme hakkına sahiptir.

Depozito Nasıl Ödenir?

Depozito tutarı üzerinde kiraya veren işyeri sahibi ile kiralayan kiracının ortak anlaşmaya varmaları durumunda ikinci aşama depozitonun ödeme yöntemidir. Bu tutar işyeri sahibine elden nakit olarak ödenip sözleşmeye yazılabileceği gibi her iki tarafın da onayı almadan asla çekilmesine izin verilmeyen bir banka hesabına da yatırılabilmekte ya da depozito karşılığı senet imzalanabilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz