İşyeri Kiracısı Stopajı Yatırmazsa / Ödemezse Ne Olur?

Gelir henüz geliri elde eden kişinin eline geçmeden yapılan vergi kesintisine stopaj adı verilmektedir. İşyeri sahibinin kira geliri üzerinden yapılan vergi kesintisine de kira stopajı adı verilmektedir. Gelir Vergisi kanunu maddeleri arasında yer alan 94.maddeye göre gayrimenkul sermaye iradına konu olan mal ve hakları kiraya veren kişi, kurum ve kuruluşlar kira ödemelerinde gelir vergisi kesintisi olarak ta bilinen stopaj ödemesi yapmaktadır. Kiracı olan kurum ya da kişiler ödemiş oldukları kira bedelleri üzerinden yüzde 20 oranında stopaj ödemesi yapmakla yükümlüdür.

Taşınmaz Sahibi Stopaj Ödenmezse Sorumlu Tutulur Mu?

İşyerini kiraya veren taşınmaz sahiplerinin stopaj ödemelerinden sorumlu tutulmalı söz konusu değildir. Yani stopaj ödemesi kiracının sorumluluğu altındadır. Yine işyeri kirası üzerinden kesilmekte olan verginin, kira geliri nedeni ile verilmekte olan kira geliri beyannamesi üzerinden hesaplanan vergiden mahsubu yapılması için kira stopajı bedelinin yatırılmış olması zorunluluğu da bulunmamaktadır. Yani bu stopaj ile ilgili yapılacak olan tüm işlemler kiracının sorumluluğundadır ve işyeri sahibini bağlamaz.

Kira Stopajını Kim Öder?

Bilindiği üzere kira geliri elde eden kişilerin bu geliri kira geliri beyannamesi vererek bildirmeleri gerekmektedir. İşyeri kiralamalarında stopaj uygulaması söz konusu olup kira stopajı kiracı tarafından ödenir. Ödenen bu stopaj tutarı taşınmaz sahibi tarafından verilen kira geliri beyannamesi üzerinden düşülebilmektedir. Kiracı kesilen stopajı ödememiş olsa dahi taşınmaz sahibi bu tutarı düşme hakkına sahiptir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz