İşyeri Kirası Bankaya Yatırmama Cezası Ne Kadar?

Maliye Bakanlığı kira gelir vergisi ödemeyen ya da düşük tutarlı beyanda bulunarak devleti vergi geliri kaybına uğratan kişileri daha kolay bir şekilde tespit etmek için kiraların bankadan ödenmesi zorunluluğu getirilmiştir. 268 Seri Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği kapsamında konut kiralamalarında konut kira bedelinin 500 lirayı aşması, işyeri kira geliri için ise böyle bir limit belirlenmeksizin tüm kira tutarlarının banka üzerinden ödenmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

İşyeri Kirasını Elden Almanın Cezası Nedir?

Getirilen yasal bir zorunluluk bulunmasına rağmen işyeri kirasını elden almaya devam eden kişilere usulsüzlük cezası kesilmektedir. Bu ceza;

  1. Birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında 1.000 (490 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2018’den itibaren 1.600 TL) Türk Lirası,
  2. İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı basıt usulde tespit edilenler hakkında 500 (490 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2018’den itibaren 800 TL) Türk Lirası,
  3. Yukarıdaki bentlerde yazılı bulunanlar dışında kalanlar hakkında 250 (490 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2018’den itibaren 400 TL) Türk Lirası, Özel usulsüzlük cezası kesilir.

Yukarıda yazan cezalar ile karşı karşıya kalmak istemeyen taşınmaz sahiplerinin bu nedenle aylık işyei kira bedeli tahsilatını mutlaka banka üzerinden ya da PTT şubeleri üzerinden kira bedelini tahsil etmeleri gerekmektedir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz