İşyeri ruhsatı, bazı şartların kurallara göre olması sonucu verilmektedir. Bu bakımdan işyeri ruhsatı almak için şartlar neler? Kanun kapsamında yer alan bilgiler neticesinde sorularınızı cevaplayalım..

İşyeri ruhsatı alma şartları nelerdir? 

Belediye sınırları kapsamında herhangi bir işyerinin açılması için mutlaka belediyeden ruhsat alınması şarttır. Bu ruhsatın alınması için ise, yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunuyor. İşyeri ruhsatı almak için şartlar, işyeri açma ve çalışma kanununda belirtilmiş durumda. İlk önce öngörülen tedbirler alınması gerekiyor.

İşte işyerlerinde aranacak genel şartlar nedir?

Kanun kapsamında madde 5‘de yer alan bilgilere göre şartlar şu şekilde oluyor;

İş sağlığının ve güvenliğinin yerine getirilmesi gerekiyor. Buna ek olarak ise kat mülkiyeti kanunu kapsamında gayrimenkullerin tapuda mesken olarak gösterilmiş olan kısımları sinema, tiyatro ve kahve gibi eğlence yada toplantı hatta fırın ile lokanta gibi birçok yerin açılması için kat maliklerinin izni olması gerekiyor.

Tapuda eğer işyeri olarak görünüyorsa, aksi bir durum yok ise sorun olmayacaktır. Bunlara ek olarak ise özel yapı şeklinde olan sinema tiyatro ve düğün salonu ile hamam gibi bazı petrol kısımları için yapı kullanma izninin de alınmış olması gerekiyor.

Eğer umuma açık ve istirahat ile eğlence yerleri bulunuyorsa, asayiş ile güvenlik bakımından görüşlerin alınması şart kılınmıştır. Böyle yerlerde patlayıcı, parlayıcı veya yanıcı gibi tehlikeli maddeler bulunuyorsa, uzaklaştırılması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz