İşyeri Sahipleri İçin Emlak Vergisi

Türkiye’deki tüm gayrimenkul sahipleri emlak vergisi ödemekle yükümlü oluyor. Bazı muafiyet durumları haricinde tüm taşınmaz mal sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisi, işyeri sahipleri için hangi koşullarda, hangi oranlar ödeniyor?

2017 Emlak Vergisi

Emlak vergisinin 2017 yılı için ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs tarihinde sona eriyor. Muafiyetten yararlananlar haricindeki tüm taşınmaz mal sahipleri, 31 Mayıs tarihine kadar ödemeleri yapmakla yükümlü oluyor. Ödemeler taşınmazın ilgili olduğu ilçe belediyesine yapılabiliyor.

İşyeri Sahipleri İçin Emlak Vergisi

– Normal yörelerdeki işyeri sahipleri, taşınmaz malı için binde 2 oranında emlak vergisi ödüyor. Büyükşehirlerdeki işyeri sahipleri ise taşınmaz malı için binde 4 oranında emlak vergisi ödüyor.

– İşyerine paylı mülkiyet halinde malik olanlar yani ortak olanlar, emlak vergisini hisseleri oranında ödemekle yükümlü oluyor. Elbirliği mülkiyet söz konusu olduğu takdirde malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.

– 1319 sayılı kanuna göre, birtakım durumların oluşması takdirinde konutlara vergi muafiyeti getiriliyor ve emlak vergisi sıfır oranda alınıyor. Fakat işyerleri için herhangi bir muafiyet durumu söz konusu olmuyor, tüm işyeri sahipleri emlak vergisini ödemekle yükümlü oluyor.

– Ev, tapuda işyeri olarak kayıtlı ise emlak vergisi ödemeleri işyeri oranları üzerinden hesaplanarak ödeniyor. Fakat tapuda mesken olarak cins değişikliği yapıldığı takdirde mesken oranları kullanılarak vergi ödemesi yapılıyor.

– Emlak vergileri, işyerinin satın alındığı yıl ödenmiyor. Ödemeler bir sonraki yıl başlıyor. Yani 2017 yılında işyeri satın alan kişiler, emlak vergisini ödemeye 2018 yılında başlıyor.
– Kat irtifaklı işyerleri için arsa vergisi değil de ev, büro ve dükkan vergisi yani bina vergisi ödeniyor.

– Yeni inşa edilen binalardan konut alanlar için, iktisap tarihinden sonraki beş yıl içerisinde emlak vergisi değerinin yüzde 25’i oranında muafiyet durumu söz konusu oluyor. Fakat işyerleri için böyle bir uygulama bulunmuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz