Tabela Kullanımları İçin Standart Taslağı Hazırlandı

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Hizmet Standartları İhtisas Kurulunun Sanayi Hizmetleri Teknik Komitesi tarafından, Kurum ve Kuruluşlarda Kullanılan Tabelalar İçin Kurallar standart taslağı hazırlandı. Taslağa göre, tabelalarda yabancı dilde kelimeler de belli şartlar altında kullanılabilecek.

Yabancı Kelimeler Daha Küçük Yazılacak

Standart taslağına göre, tabelalar imla kurallarına dikkat edilip, uygun puntolar ile yazılacak. Tabelalarda Türkçe kelimeler yer alacak fakat dilendiği takdirde yabancı dildeki kelimeler de kullanılabilecek. Yabancı kelimelerin kullanılması durumunda, yabancı kelimeler Türkçe kelimelerin altına en az yüzde 25 daha küçük puntolar ile yazılacak.

Tarihi Tabelalar Korunacak

Tarihi özellik barındıran tabelalar korunacak olup, tarihi özellik barındıran binalarda da tabela seçimi yapılırken yapı mimarisi göz önünde bulundurulacak. Tabelalar, kent estetiği ve mimari dokusu göz ardı edilmeksizin, şehrin doğal ya da tarihi havasını değiştirmeyecek bir şekilde yerleştirilecek.

Tabelalarda Işıklandırma Kullanılmayacak

Tabelalar hazırlanırken ışıklandırma kullanılmayacak. Tabelalar üzerinde sade, anlaşılır logo ve yazı haricinde herhangi bir unsur yer almayacak. Bina giriş kapılarına asılacak olan tabelalar 40 santimetreye 60 santimetreden, sağlık kuruluşlarının ana yollardan uzak olması nedeni ile konulacak olan bilgi levhaları 100 santimetreye 80 santimetreden ve acil tabelası da 50 santimetreye 70 santimetreden daha küçük olmayacak.

Ağaçlara Tabela Asılmayacak

Yerleşke içerisinde bulunan kamu binalarının tabelaları kesinlikle ağaçlara asılamayacak. Kamu binalarında, kamu kurum ve kuruluşlarına ait duyuru ve tanıtımlar dışında reklam içeren tabelalar bulundurulmayacak.

Tabelalarda dil, ırk, cinsiyet, din, mezhebe yönelik ayrımcılık içeren öğeler, alkollü içki, sigara ve uyuşturucu maddeleri çağrıştıran, korku ve batıl inançları barındıran, toplumun acıma duygularını istismar eden ifade ve görüntüler kesinlikle kullanılmayacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz