İşyeri Tapu Harcı

Gayrimenkuller için alım-satım işlemleri yapılırken, tapu devri sırasında standart bir hesaplama ile harç ödeme miktarı belirleniyor. Harç ödemeleri, işlem türüne ve içeriğine göre değer esası üzerinden oransal ve kesin olarak yapılıyor. Gayrimenkul devir işlemlerinde elde edilen kazançlara göre tabu harcı, emlak vergisindeki gerçek değer üzerinden az olmaması şartı ile beyan edilen devir işlemlerinde iktisap bedeli üzerinden hesaplama yapılır.

Tapu Harcında Emlak Vergisinin Önemi

 

İşyeri alım-satım işlemleri gerçekleştirirken, tapu harcı hesaplamalarında emlak vergisi önemli bir yere sahiptir. Emlak vergisi değeri, Emlak Vergisi Kanunu’nun 1319 sayılı 29. maddesine göre belirlenmiştir. Devir ve iktisap işlemlerinde tapu harcının emlak vergisi değerinden az olmama koşulu bulunmaktadır.

İşyeri Tapu Harcı Gerçek Bedel İle Hesaplanır

 

İşyeri tapu harcı hesaplanırken, yapılan devir işlemindeki gerçek bedel göz önünde bulundurulur. Bu bedel gayrimenkul emlak vergisi değerinden az olmamak koşuluyla üstü olduğu durumlarda da gerçek devir bedeli üzerinden hesaplama yapılır. Ancak 2018 yılında yürürlüğe koyulan tapu harcı indirimi, 2019 yılında 3 ay boyunca uzatıldığı için 1 Nisan 2019’a kadar oranlar binde 20 yerine binde 15 olarak kullanılacaktır.

Tapu Harcı Hesabını Kolayca Yapabilirsiniz

 

İşyeri tapu harcı hesaplamaları kolayca yapılabilmektedir. Örneğin, 1 milyon TL değeri olan bir iş yerinde Mart sonuna kadar binde 15 ile tapu harcı hesabı yapabilirsiniz. Yani harç bedeli Mart sonuna kadar 15 bin TL olacaktır. 1 Nisan itibariyle binde 20 üzerinden hesaplanacağı için 20 bin TL gibi bir değer görülecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz