İşyeri Tapusu Nedir ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

İşyeri tapusu, iş bürosu, dükkan ve mağaza gibi bağımsız kalan bölümlerin mülkiyet hakkını gösterir. İşyeri tapusu bulunan söz konusu gayrimenkulün tek sahibi olabildiği gibi birden fazla sahibi de olabiliyor. Tapuda sahiplerin ismi ve hisse oranları da yer alıyor.

Söz konusu bağımsız bölümler ile ilgili olarak, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 24. maddesi “Yasak İşler” başlıklı olup, şu şekildedir;

“Ana gayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza laboratuvarı gibi müesseseler kurulamaz; kat maliklerinin buna aykırı sözleşmeleri hükümsüzdür; dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmayan muayenehaneler bu hükmün dışındadır.  Ana gayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir.”

İşyeri Tapusu İçin Gerekli Evraklar

– Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabi şirketlerin Ticaret Sicil Memurluğunca düzenlenmiş, taşınmaz mala ilişkin satışlarda yetkinin ve yetkililerin kimlik bilgilerinin açıkça yer aldığı yetki belgesi, ilgili sanayi ve ticaret odası müdürlüğünden tasdikli olarak alınır. işlemin yapıldığı yıla ait olmalıdır.
– Şirket vergi levhası aslı ve örneği, son yönetim kurulu seçiminin bulunduğu sicil gazetesi örneği,
– Şirket yetkilisinin imza sirküleri,
– Şirket adına satışta bulunacak vekil ise düzenleme şeklinde yapılmış vekaletin aslı,
– Söz konusu gayrimenkulün ilgili belediyeden alınmış harca tabi rayiç değer ve vergi borcu yoktur yazısı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz