Kötü Demir İthalatı Deprem Kuşağındaki Türkiye’de Alarm Veriyor 

Geride bıraktığımız yıl içerisinde Mayıs ayından itibaren demir sıkıntısı öne sürülerek yurt dışından demir ithalatı yapılmaya başlanmıştı. Verilen bu karar ile beraber gümrük vergisinde indirime gidilirken bu da yeteri kadar denetlenmeyen kalitesiz demirlerin ülkemize girmesine neden oldu. Özellikle de Cezayir inşaat sektöründe kullanılması için özel olarak üretilen 80 tonluk kalitesiz demirin Türkiye pazarına girmesi büyük tepki oluşturdu.

Cezayir İçin Üretilen Kalitesiz Çelikler Türkiye Pazarına Sürüldü!

Konu hakkında açıklamalarda bulunan TÇÜD (Türkiye Çelik Üreticileri Derneği) genel sekreterlik koltuğunda oturan Dr. Veysel Yayan durumun vahametine dikkat çekerek ciddi uyarılarda bulundu. Türkiye’nin deprem riski yüksek bir ülke olduğuna dikkat çeken Yayan daha ucuz olduğu için tercih edilen kalitesiz demirlerin paslı olduklarını belirterek yapılan bu hatanın büyük riskler doğuracağını dile getirdi.

Yayan yapmış olduğu açıklamada henüz üretim aşamasında çeliğin hangi ülkeye ihraç edilecekse ona göre sertifikalandırıldığını belirterek İtalya tarafından Cezayir için üretilen çeliklerin tüm kurallar ihlal edilerek Türkiye pazarına sürüldüğünü iddia etti. Türkiye’nin şu anda iç pazarın ihtiyaç duyduğunun 3 katı kadar çelik üretimi bulunurken demir fiyatlarında yaşanan artışın ihraç kararındaki payı oldukça büyük. İnşaat sektöründe oluşturulan suni ortam nedeni ile yaşanan olumsuzluklara çok acil bir şekilde önlem alınması gerekirken kullanılan bu kalitesiz çeliklerle yapılan inşaatlar ne yazık ki orta şiddetli depremlerin bile yüksek can kayıpları oluşturmasına neden olabilecek seviyede risk barındırıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz