İyi Lokasyonlu  1+1 Satılık Mezarlık 350 Bin TL

Ev Fiyatına Satılık Mezarlıklar

İstanbul’daki bazı insanlar en sevdikleri yerleri en sevdikleri mezarlıklarından astronomik fiyatlarla satmak istiyorlar. Ancak yetkililer, “Mezarlar yalnızca aile üyelerine devredilebilecek”.

İstanbul’un mezarlıkları  doldu. Birinci grupta bir mezarlıkta yer bulmak için en az 25 bin liraya ihtiyaç var. Milliyet Gazetesi Mert İnan’ın raporuna göre; bu fiyatın 100 bin liraya kadar çıktığı yerler bile var. İşte o yazı

Pahalı mezarlıklar evlerden daha pahalı fiyata satılıyor. Ancak IBB Mezarlığı Bölümü yetkilileri, mezarlık alanlarının yakın akrabalarının dışındaki üçüncü kişilere devredilmeyeceğini belirtti.

Yakın Mezarlık Bulmak Zorlaştı

Müslümanlar ve İstanbul’daki diğer inananlar için toplam 565 mezarlık var. Bu mezarlıklar İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mezarlığı Bölümü’nün sorumluluğundadır. Yakınlarını kaybedenler İBB’ye başvuruyor, ancak eve yakın bir mahallede bir mezarlık bulmak çok zor. Özellikle Zincirlikuyu, Aşiyan, Ulus ve Çengelköy merkezli mezarlıklardaki artan nüfus ve yerleşim nedeniyle bulacakları yeri bulmak neredeyse imkânsız.

Geçmişte, bu mezarlıklardaki yerlerden mezar satın almış bazı insanlar yüksek fiyata yerler satmaya çalışıyorlar. Özellikle Zincirlikuyu Mezarlığı’nda yasal olmamasına rağmen, aracılar vasıtasıyla ve internet üzerinden satış girişimleri devam ediyor ve Milliyet’le konuşan İBB Mezarlığı Departmanı yetkilileri, vatandaşlarını yüksek fiyata satılan mezar yerlerinden uzak durmaları konusunda uyardı: “Mezar satışı için verilen ilanlar nedeniyle geçmişte suç duyurusunda bulunduk. Çünkü Belediye Meclisi’nin 2003 tarihli kararına göre mezar yeri kullanma belgesi anne, baba, çocuklar, kardeş, kardeş çocukları dışında üçüncü şahıslara devredilemez. Satış ilanı yayınlamak suç değil ancak kabristan sahibinin bir başka kişiye yer satması dolandırıcılığa girer. Vatandaşlarımız bu işlerden uzak dursun. Kan bağı dışında vatandaşlar arasında mezarlık devri söz konusu olamaz. ”

Önceden Alırsanız: 25 bin TL

İstanbul’daki ilk grup mezarlıkları Zincirlikuyu, Ulus, Rumelihisarı (Aşiyan), Karacaahmet, Küçükyalı, Ulus ve Çengelköy mezarlıklarıdır. Aşiyan ve Küçükyalı’da yer bulunmamakla birlikte, diğer mezarlıkların yerleri neredeyse bitmiştir. Kaybolan ve bu mezarlıklarda defin yapmak isteyen biri 6 bin liralık ödemek zorundadır. Bununla birlikte, 25 bin liralık peşin ödeme almak için önceden yer almak isteyenler. Ortaköy, Yeniköy, Feriköy, Kulaksiz, Hasköy, Sütlüce, Kağıthane, Kağıthane, Hasdal, Sanayi, Kuruçeşme, Emirgan, İstinye, Sarıyer ve Kireçburnu gibi ikinci grupta cenaze töreninde ödenecek rakam 1 mezar yerine 1100TL. Önceden katılmak isterseniz rakam 10 bin liraya kadar uzanıyor.

Şehir merkezinden uzaktaki mezarlıklar üçüncü gruptadır. Cenaze töreninde,  100 lira olan mezar alanı önceden satın almak isteyenler, 3-4 bin lira ödemelisiniz. Örneğin Hasdal’da lahit, 2 kişi mezar 5 bin 700 lira. Ayazağa’da 1 kişilik mezar sadece 100 liradır. Bunun nedeni Ayazağa’nın 3. gruptaki satışlarının sadece topraktan yapılması. Katılımcılar, Ayazağa Mezarlığı yakınlarında defnedildikten sonra mermer ve lahit yapabilirler. Bu durumda ortalama fiyat 5 bin lirayı bulmaktadır.

Popüler Mezarlıklar DolduYetkililer, şu an Zincirlikuyu Mezarlığı’nda yer bulmak çok zor olduğunu, ancak yamaçlarda nadiren yeni yerler bulunduğunu ve Aşiyan ve Küçükyalı mezarlıklarının dolduğunu söyledi. İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan en merkezi ve büyük mezarlıklar da Karacaahmet Mezarlığı’nda çok zor yerlerden. 7.000 kişinin mezarlığının bulunduğu Karacaahmet Mezarlığı’nda sadece 20 boş mezar yeri kaldığına inanıyoruz.

İyi Lokasyonlu  1+1 Satılık Mezarlık 350 Bin TL

Mezar satışları yetkililerin şikayetlerine rağmen devam ediyor! Zincirlikuyu Mezarlığı’nda aracılar internetten mezar satmaya devam ediyor. Zincirlikuyu’da bir emlak şirketi aracılığıyla satılan mezarlıkların fiyatları konut fiyatlarıyla yarışıyor. Zincirlikuyu Mezarlığında, bir kişinin mezar yeri fiyatı 200 bin, 2 kişilik mezar 350 bin, 4 kişilik mezar 650 bin, 12 kişilik mezar ise 2 milyon lira olarak satış yapıldığını ifade etti.Yetkililer, “Satışa çıkarılan yerler 1985 yılına kadar alınmış mezarlar. Fiyatlar mezarlıktaki lokasyona göre belirleniyor” diye belirtti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz