İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları

/ 10 Ocak 2017 / 13.617 / 5 Yorum
İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları

İzale-i Şuyu Davası hakkında bilinmesi gerekenleri konumuz altında bulabilirsiniz.

İzale-i Şuyu davası ile satış aşamasına hüküm verilmiş gayrimenkul için ödenmesi gereken kdv, harç,matrah vb gibi vergiler bulunuyor. İzale-i Şuyu davası ile satın alınan gayrşmenkul için ödenmesi gereken vergiler neredeyse gayrimenkul için ihale edilen satış fiyatı üzerinden %23-24 ü kadar bir vergi ödemeniz gerekiyor. Bu vergilerden kurtuluş yolu yok !

Araştırmalarımız sonucu İzale-i şuyu davası ile satışı yapılan bir gayrimenkul için alıcının ve satıcının ödemesi gereken vergileri aşağıda açıklamaya çalışacağız.

İzale-i şuyu davasında ihaleyi alanın ödeyeceği vergiler;

Satış Ücreti üzerinden : Eğer alıcı hissedarsa diğer hissedarların hisselerinin karşılığı ; Alıcı 3. şahıs kişi ise satış bedelinin tamamını ödemekle yükümlüdür.
İlam Harç Masrafları : Alıcı hissedarsa, kendi hissesi oranından Binde 9.9u. Şayet alan kişi 3. şahıs ise bu bedeli ödemiyor.
Tellaliye Masrafları : Alıcı hissedarsa, kendi hissesinin değerinin %1’i kadar bir ücret ödüyor. Şayet alan kişi 3. şahıs ise bu bedeli ödemiyor.
Alım Harç Masrafları : Satın alınan hisse üstünden %1,65’i oranındadır. Yani mülkü satın alan hissedarsa öteki hissedarların payı üzerinde; satın alan 3. kişi ise tüm satış bedeli üzerinden Alım harç masraflarını öder.
Kdv Oranı ( %18 ) : Satın alınan hisse üstünden %18 oranında KDV ödemek zorundadır. Alan kişi hissedarsa diğer hissedarların hissesi üzerinden %18 KDV öder. Şayet alan kişi 3. kişi ise Tüm satış bedelinin %18 KDVsini ödemek zorundadır.
Damga Vergisi : Mülkü kim satın alırsa alsın tamamiyle ihale bedeli üzerinden binde 4.95 oranında damga vergisi kesilir.

Not : Konutlarda Net kullanım alanı 150m² altındaki meskenlerde kdv oranı %1 kdv ödenir. Net kullanım alanu 150m² ve üzerinde ise yine KDV %18 olarak kesilir. Arsalarda değişen birşey yoktur. Tüm arsalarda İzale-i şuyu ile satın almalarda %18 KDV öderiniz.

Satış ve Dava Masrafları : Mülkü satın alan hissedar olduğu durumda bu giderlerden sadece kendi hissesi nazarında ödeme yapıyor. Şayet davayı hissedar takip etmiş, bu masrafları daha önceden ödemiş ise( arada eksik kalanları ödemek kaydı ile ) başka bir ödeme yapmaya gerek yoktur. Şayet ödediği ücret fazla gelirse fazla ödediği creti geri alabiliyor.

Yanlız Mülkü satın alan hissedar değilse yani 3. kişi ise bu masrafları ödemiyor.

İzale-i şuyu davasında mülkü satanın kesinti ve ödemeleri;

İlam Harç Masrafları : Satıcının ilam harcı hissesi üzerinden Binde 9.9
Tellaliye Masrafları : Satıcının tellaliye harcı hissesi üzerinden %1
Tapu Satım Harçları : Satıcının tapu harcı hissesi üzerinden %1.65
Damga Vergisi : Satış ücreti paylaştırılırken ödeme zamanında bankadaki payı üstünden Binde 0,75 oranında

Tüm bu vergileri ortalamaya aldığınızda yazımızın başında da söylediğimiz gibi tellaliye,kdv,yargı gideri, tapu harcı, damga vergisi gibi masraflar yaklaşık satış bedelinin %24’üne tekabul etmektedir.

Örnek verecek olursak ;

İzale-i şuyu davasına satış bedeli 100.000 TL olduğunu düşünürsek. Bedel 100.000 TL iken bunun üzerinde %24 de diğer masraf ve vergiler olduğunu düşünürsek. Devlete ödenecek vergi 100.000 TL üzerinde 24.000 Bin TL olacaktır.

Bu kadarda olur mu? dediğinizi duyar gibiyim. Maalesef bunun herhangi bir çıkar yolu yok. İzale-i şuyu davasına kadar giden bir satışta %24 oranlarında bir masraf çıkacağını unutmayın..

İzale-İ Şuyu Davasına Nasıl İtiraz Edilir

Farklı bir sorun yaşıyorsanız lütfen konuyu yorumlayın

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

1983 Sakarya/Sapanca Doğumlu Öğrenim Durumu : Sakarya Üniversitesi/Emlak ve Emlak Yönetimi Mezunu İktisat Fakültesi/Kamu Yönetimi Mezunu Emlakdanismanlari.com'da danışmanlık yapıyor

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları (5 Yorum)

  1. Yazınızdan satış suretiyle ortaklığın giderilmesi davalarının hepsinde %23-%24 gibi bir masraf olacağı anlaşılıyor. Bu oran kdv’nin %18 olduğu durumlarda geçerlidir. Eğer davaya konu olan gayrimenkul 150m2 altında bir konut ise, bu masraf %5 civarıdır. Saygılarımla.

  2. biz 5 kardeşiz 3 erkek 2 kız olmak üzre…babam vefat etmeden önce sözlü olarak taşınmazları paylaştırdı ve hepimiz kabul ettik(5 daire 3 daire bir yerde 2 daire başka bir yerde olmak üzre sözlü paylaşım yaptı)en büyük abim babamın vefatından 2 sene sonra fazla daire istiyor ve bu yüzden anlaşamıyoruz(hepimiz babamın verdiği daire üzerinde oturuyoruz)enbüüyk abim fazla daire istiyor ve izale i şuyu davası acıcağını söyledi..fakat geride kalan 4 kardeş ve annem satışını istemiyoruz ve babamın sözlü paylaşımını kabul edip o mülklerde oturuyoruz bu davayı en büyük abim acma hakkı varmı eğer varsa bu dava bozulurmu..şimdiden teşekkür ederim…

  3. Konutlarda Net kullanım alanı 150m² altındaki meskenlerde kdv oranı %1 kdv ödenir. 12.12.2017 tarihi itibariyle Halen gecerlimi. KDV oranlarında degişiklik varmı.

  4. Aileden Miras kalan yerlere bilgim dışında İzale-i şuyu davası açılarak satış yapılmış tarafıma düşen bedel vakıfbank yatmış diye tesadüf olarak öğrendim. bu yapılan satışların doğru bilgisini nerelerden öğrenebilirim. hangi mahkeme hangi dava satış sonrası para hangi bankaya yatmıştır.