İzale-İ Şuyu Davası Avukatlık Ücreti Ne Kadar?

İzale-i şuyu ya da halk arasında bilinen adı ile ortaklığın giderilmesi davası ortak malları olan kişilerin bu ortaklığın devlet ile ortadan kaldırılması için açılan davalardır. Ortaklığa konu olan taşınmaza sahip olan her bir ortağın arasında taşınmazın eşit paylarla bölünmesi ya da mahkeme tarafından taşınmazın satılarak satıştan elde edilen paranın hak sahipleri arasında yine eşit olarak paylaştırılması amacı ile açılmaktadır. Peki, İzale-i şuyu davası avukatlık ücreti ne kadar?

İzale-i Şuyu Davası Avukat Masrafı Ne Kadar?

Avukatlar tarafından alınacak olan ücretler her yıl Barolar Birliği tarafından belirlenerek ilan edilmektedir. 2018 yılında açılan davalar için alınan ücret Barolar Birliği avukatlık ücreti listesinde ortaklığın giderilmesi ve taksim davaları için başlığı ile açılan madde kapsamında 1.650 lira olarak belirlenmektedir. Bu ücreti ödeyerek avukatla dava açan kişiler tarafından yapılan başvurular avukatın dava sürecini çok daha hızlı bir şekilde ilerletmesi nedeni ile genelde kısa sürede sonuçlanmaktadır.

İzale-i Şuyu Davası Nasıl Açılır?

Söz konusu davayı açma hakkı paydaşlardan herhangi birine ait olabiliyor. Yani taşınmaz üzerinde hak sahibi olan tek bir paydaş bile dava açma hakkına sahip oluyor ve çoğunluk kararı aranmıyor. Yine birden fazla paydaş birleşerek tek bir paydaş aleyhinde dava açma hakkına da sahip olabiliyor. Taşınmaz üzerindeki ortaklık taşınmazın satışının yapılarak parasının ortaklar arasında paylaştırılması ya da taşınmazın eşit paylarla hak sahipleri arasında dağıtılması şeklinde sona erdiriliyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz