İzale-i Şuyu Davası Nasıl Açılır?

İzale-i şuyu davaları, paylı mülkiyete konu olan taşınmaz malların paydaşlarından birisi ya da birkaçı tarafından açılabiliyor. Dava, paydaşların kendi haklarını alabilmeleri amacı ile diğer paydaşlara karşı açılıyor.

İzale-i Şuyu Davası

İzale-i şuyu davası, paylı mülkiyete konu olan taşınmaz mallar için, paydaşlar arasında paylaşma, malın bölüşülmesi ya da pazarlık, açık artırma yolu ile satılıp da paydaşlar arasında bölüşülmesi olarak karşımıza çıkan izale-i şüyu davası, sulh mahkemelerinde açılabiliyor. İzale-i şuyu davasını açmak için dilekçe yazılması gerekiyor. Davayı açan kişi kendisini davacı, diğer paydaşları da davacı olarak göstermek zorunda kalıyor.

Dava Nasıl Açılır?

İzale-i şuyu davasının açılmasında tapu kaydı, tapu bilgileri, maliklerin bilgileri ve paylı mülkiyete konu olan paydaşların sayı ve isim olarak belirtilmesi gerekiyor. Dava açmak için öncelikle, taşınmaz malın paydaşlar arasında eşit değer ve parçalar halinde bölünmesinin mümkün olup olmadığının belirlenmesi gerekiyor. Durumun, davacı tarafından dilekçede belirtilmesi gerekiyor.

Malın aynen bölünemeyecek durumda olması takdirinde dilekçede, paylı mülkiyete konu olan taşınmazın satılarak nakde çevrilmesi mümkün olduğu belirtilebiliyor. Eğer taşınmaz mal, paydaşlar arasında eşit bir şekilde paylaşılacak durumda ise dilekçede, malın eşit şekilde paylaşılarak ortaklığın giderilmesinin talep edildiği belirtilebiliyor.

İzale-i Şuyu Dava Dilekçesi Örneği

…………………………..SULH HUKUK MAHKEMESİNE

DAVACI……………:

VEKİLİ…………….:

DAVALILAR……….:

DAVA KONUSU……:İzale-i Şuyu (Ortaklığın giderilmesi)

DAVA DEĞERİ……..:
AÇIKLAMLAR………:

Babam ../../2017 tarihinde vefat etti. Geriye miras olarak …. ili, …. ilçesi ,…………. Mahallesi, …ada, …pafta ….parselde kayıtlı bulunan ev kaldı. Bu taşınmaza iştirak halinde malik bulunmaktayız. Kardeşlerimle anlaşarak anılan taşınmazı paylaşma imkanımız olmamıştır.
Söz konusu taşınmazın ayni taksimi mümkün olmadığından satış yolu ile ortaklığın giderilmesini istiyorum.
Yine aramızda anlaşarak bu konuyu çözemediğimiz için söz konusu taşınmazın satılmak sureti ile ortaklığın giderilmesini istemek zarureti hasıl olmuştur.

DELİLLER: Her türlü delil

HUKUKİ NEDENLER: TMK m.651 ve ilgili yasal mevzuat

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda açıklanan nedenlerle, babamdan intikal eden …. ili …. ilçesi, …. Mahallesi, ada, pafta, parselde kayıtlı bulunan taşınmaz maldaki ortaklığın ayni taksimi mümkün olmadığından taşınmazın satışı suretiyle giderilmesine, masrafların ortaklar arasında paylaştırılmasına karar verilmesini arz ve talep ederim. ../../2017

Davacı
Vekili Av………..
İmza.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz