İzale-İ Şuyu Davasına Nasıl İtiraz Edilir?

 

Bilindiği üzere davaya konu olan taşınmazın ortak mülkiyet hakkına sahip olan hissedarlarının bu ortaklığın sona erdirilmesini talep ederek açtıkları davalara İzale-i şuyu davası adı verilmektedir. Peki, İzale-i şuyu davasına nasıl itiraz edilir?

İzale-i şuyu davasına itiraz

 

Taşınmaza ortak hak ile sahip olan kişilerin bu ortaklığın bozulması için açmış oldukları davalar olan İzale-i şuyu davalarında genelde malların eşit şekilde paylaştırılması ya da ortaklığa konu olan malın satılarak hak sahiplerine kendi hisselerine denk gelen tutarlarda yine eşit olarak paylaştırılması amaçlanmaktadır. Bu davalarda hissedarlardan birinin kendisinin zarara uğradığını düşünmesi durumunda İzale-i şuyu davasına itiraz etme hakkı her zaman bulunmaktadır.

 

 

İzale-i şuyu davasına itiraz etmek isteyen tarafın taşınmazın yer aldığı il ya da ilçe sınırlarındaki sulh hukuk mahkemesine karşı itiraz davası açması gerekir. Ortaklığın giderilmesi davasına itiraz edilmesi durumunda açılan davanın toplam masraf tutarı belirleniyor ve bu tutar tüm ortaklara eşit olarak paylaştırılarak ödeniyor. Yani haklı olan tarafta haksız olan tarafta belirli oranda ödeme yapmakla yükümlü oluyor.

 

İzale-İ Şuyu Davası Hangi Durumlarda Bozulur?

 

İzale-i şuyu davasına itiraz eden tarafın karanın bozulması için haklı sebepler öne sürmesi gerekiyor. İntifa hakkı bulunan taşınmazlarda intifa hak sahibinin davaya katılmaması, aile konutunun durumu, müşterek mülkiyetten kat mülkiyetine geçiş gibi bazı durumlarda İzale-i şuyu davası bozularak itiraz başvurusu kabul edilebiliyor.

 

İzale-i Şuyu Davalarında KDV, Harç ve Vergi Masrafları

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


9 YORUMLAR

 1. DÖRT KARDEŞİZ 3 KİŞİ SATILMASINI İSTEMEZSE İZALEİ ŞUUR OLABILIRMI YANI SATIŞ OLURMU 3 KARDEŞ İSTEMİYORUZ BİR KİŞİ İSTIYOR SATILMASINI İSTEMİYORUZ 3 KIŞI NE YAPMAMIZ LAZIM

  • Merhaba, hissedarlardan herhangi biri satmak istiyor ve bu anlamda izale-i şuyu davası açmak istiyorsa açabilir. Diğer hissedarlar satmak istemiyorsa diğer hisseyi imkanları varsa birleşip alabilirler imlanı yoksa hisse başkasına satılabiliyorsa satılır satılamıyorsa tüm taşınmaz satılabilir.

   • 3 Hisseli BAHÇE niteliğinde ,2nci derece doğal sit alanında 1/3 hisseye sahibim .Aynı zamanda bitişik parselin tamamı benim ve yapı kayıt belgeli daimi ikemetgahım mevcut .Hisseli bahçe de yerini beğenmeyen bir ortağımız izaleyi şuyu davası açacağını söylüyor .Eski usul rizai taksim yapılmış fakat itiraz ediyor . BEN Parsel komşusu olduğum için hissemi satmak istemiyorum . dava açanın payını mahkemede ödemek istesem , diğer paydaşta satmak istemediğini söylese .mahkeme açanın payını ben olsam bu mümkünmüdür ? yolu nedir ?

    • Merhaba,

     Bu hakimin vereceği bir karar gibi görünüyor. Bu durumu mahkemede belirtebilirsiniz. 3 hisse varsa diğer hissedar ile anlaşıp böyle bir karar alabilirsiniz. Aslında 2/3 hisseyi alabilseydiniz daha sağlıklı olurdu.

   • Merhabalar annanemden miras kalan 4 adet arsa hissesi 1991 yılında izale i suyu yolu ile hiç bir bilgimiz olmadan satılmış ananem 1990 yılında vefat etti bu konuda nasıl bir yol izleye biliriz alan kişi müteahit yardımcı olursanız sevinirim

    • Merhaba,
     üzerinden çok zaman geçmiş, geriye dönük 10 sene içerisinde mahkemeye başvurma şansınız vardı. Bir gayrimenkul avukatı ile görüşebilirseniz yapılabilecek bir şey var mı bir araştırmanız gerekiyor.

 2. 1988 mt2 kare findik bahcesi.19 hissedar var benim 260 mt2 kare yerim var alsat davasi actim.belediyede imar plani var hakim imar planini degerlendirirmi ve belediye bu yer 4 bin az bir para bilir kisi tarim muhendisi gelir bakar fakat imar plani varmis birde insaat muhendisi bilir kisi de degerlendirilsin dermi hakim.Bu yerin fiyati diyelim bilir kisi tarim muhendisi 200 bin dedi bunun yarisiyla mi satisa cikar.

  • İzale-i şuyuda bilirkişi değerleri esas alınır. Mahkeme dilediğinde 2. veya 3. bilirkişileri değer belirlemede isteyebilir. Belirlenen değer üzerinden ihale ile satılıyorsa %60 ından ihale edilir.

 3. Diyelim ki izale şuyu hak sahiplerinden A şahsının borcuna karşılık dava açılmış fakat bu yere kadar çok mal ve mülkünün olduğunu biliyorum. Yani hak sahiplerini haktan çıkarmak için danışıklı bir durum var diye düşünüyorum. Dava açılabilir mi.çünkü yer bir sene içinde değerlenecrk. Bu durumda büyük bir arazi olduğundan kimse bu rayiç fiyat teklifi yapamıyor. Fakat A şahsının başka menkulleri var diye biliyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz