Medeni Kanuna göre, paylı mülkiyete konu olan taşınmaz mallar için, paydaşlar arasında paylaşma, malın bölüşülmesi ya da pazarlık, açık artırma yolu ile satılıp da paydaşlar arasın

İzale-i Şuyu Davasını Avukatsız Açmak
Paylı mülkiyete konu olan taşınmazlarda, paydaşların kendi haklarını almak için açılan davalara izale-i şüyu davası deniyor.
İzale-i Şuyu Davası
Medeni Kanuna göre, paylı mülkiyete konu olan taşınmaz mallar için, paydaşlar arasında paylaşma, malın bölüşülmesi ya da pazarlık, açık artırma yolu ile satılıp da paydaşlar arasında bölüşülmesi olarak karşımıza çıkan izale-i şüyu davası, sulh mahkemelerinde açılabiliyor.
Taşınmaz malın paydaşlar arasında bölüşülmesinde taraflar arasında anlaşmaya varılmaz ise paydaşlardan birisinin istemi doğrultusunda hakim, taşınmaz malın bölünerek paylaştırılmasına ve bölünen tüm parçaların değerlerinin birbiri ile aynı olmasına, eğer ki parçaların değerlerinin birbiri ile aynı derecede olacağı bir şekilde bölüşme yapılmaz ise parçaya para eklenerek denkleştirilmesine yönelik kararlar veriyor.
Avukat Olmadan İzale-i Şuyu Davası
İzale-i şüyu davalarında paydaşlar, avukat tutmak zorunda olmasa da, avukat tutmaları takdirinde kendilerine büyük bir fayda sağlamış oluyorlar. Bu yüzden, dava açan paydaşlar davada usul ve hukuk konusunda net ve doğru kararlar alacak kadar bilgi sahibi değil ise bir avukata başvurmayı tercih etmeliler.
Dava sürecinde avukat tutmaya mali durumu yetmeyen paydaşlar, bulundukları il barosuna başvurdukları takdirde “Adli Yardım” kapsamında kendilerine avukat atanması için talepte bulunabiliyorlar.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.