İzmir, Bayraklı ile Değişiyor!

İstanbul’daki sınırlı ve yüksek fiyatlı arsalara alternatif olarak görülen İzmir, son yıllarda kendini daha fazla göstermeye başladı.

Cazibe Merkezi İzmir

İstanbul’a alternatif olan İzmir, birçok açıdan sağladığı avantajlar ile “cazibe merkezi” olarak anılmayı kesinlikle hak ediyor. Harmoni Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş İzmir Bölge Müdürü Öykü Özkan Tuna, konu ile ilgili; “İzmir genel olarak üretim, sanayi ve turizm odaklı gelişme göstermiş bir kenttir. Ancak son dönemlerde İstanbul’a alternatif olarak gösterilmeye başlanması ile başlayan süreçte İzmir için en büyük açığın hizmet sektörü olduğu fark edilmiştir. İzmir’in yeni cazibe merkezi haline gelmesindeki başarı hizmet sektörünün kente çekilmesi ile doğru orantılı ilerlemektedir. Bu durum İzmir’de büyük konut ve ofis yatırımlarının tetikleyicisi olmuştur.” şeklinde konuştu.

Bayraklı, İzmir’in Yüzü Olacak

Bayraklı ilçesinin, İzmir’deki kentsel dönüşüm çalışmalarından en çok etkilenen ve değişen bölge olduğunu belirten Öykü Özkan Tuna, Bayraklı’daki kentsel dönüşüm çalışmalarının akıbetini ve ilçenin, İzmir’in yüzü olabilecek kapasiteye sahip olduğunu şu sözleri ile aktardı;

“İzmir için ön görülen yeni kentsel yüz, yeni tema, yeni kent anlayışı en yalın biçimde Bayraklı ilçesi için hazırlanan Yeni Kent Merkezi Projesi ile anlaşılmaktadır. Proje genel olarak hizmet sektörünün kente gelmesini amaçlamış, proje kapsamında bölgeye MİA (Merkezi İş Alanı) lejantı getirilmesi ile birlikte, bölgede hızla yüksek katlı yapılar yükselmeye başlamıştır. Bayraklı ilçesi konumu itibari ile İzmir’in yüzü olabilecek bir yapıya sahiptir. Ancak bölge, ülkemizin önemli sosyo-ekonomik ve fiziksel sorunlarından birisi olan genelinde yoğun gecekondulaşma yapısına sahiptir. Bu nedenle bölgenin yeni yüz olabilmesi için Yeni Kent Merkezi projesine ek olarak Bayraklı Kentsel Dönüşüm Projesi gündeme getirilmiştir. Bu proje yaklaşık 600.000 m² alanı kapsayan büyük ölçekli bir kentsel dönüşüm projesidir. Proje kapsamında temel olarak gecekondu tarzı yapılaşmanın rehabilite edilmesi, yerini modern site ve apartman tipi yapıların yer alması planlanmış, yeşil koridorlar, çocuk oyun bahçeleri, açık spor alanları ile yeşil alanın 4 kat arttırılması, altyapı hizmetlerinin geliştirilmesi ile yaşanabilirlik vurgusu yapılmıştır.  Seyir terasları ile beslenen Yürüyen Yaya Platformu ile kente yeni bir yüz, ayrıştırıcı ve yarışmacı bir nitelik kazandırılmaya çalışılmıştır. Ayrıca Yürüyen Yaya Platformu ile insan-deniz ilişkisinin geliştirileceği ve bu platformun güneş panelleri ile desteklenerek çevre ve temiz enerji üretimine de vurgulama yapılmıştır.  Ne yazık ki ülke genelinde kentsel dönüşüm projeleri içerisinde bulunan bazı eksiklikler bu projeler içerisinde de bulunmaktadır. Sosyal ve ekonomik anlamda kentin belirli bir kısmına hitap eden mekanların yaratılması ile insan-deniz ilişkisine sosyo-ekonomik bir boyutun kazandırılması ise tartışılması gereken konular arasında yer almaktadır. Bu projede kent sorunlarına yine sadece fiziksel boyutta yapılan çözümlemeler getirilmeye çalışıldığı görülmüştür.  Bayraklı ilçesinde başlayan dönüşüme bağlı olarak İzmir’in yine merkez niteliği gösteren Bornova ve Karşıyaka ilçesinde de daha küçük ölçekli dönüşüm projeleri başlamıştır. Bornova Kazım Dirik Mahallesi’nde yer alan gecekonduların yerini lüks siteler almaya başlamış, kentin önemli bir noktası olan Karşıyaka Bostanlı Mahallesi’nde ise eski yapılar bir bir yıkılarak yerine yenileri yapılmaya başlanmıştır.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz