İzmir Konut Fiyat Artış Oranı İle İstanbul’u Geride Bıraktı

Son dönemde birbiri ardına hayata geçirilen kentsel dönüşüm projeleri ile adından söz ettirmeye devam eden Ege Bölgesi’nin incisi İzmir’de konut fiyatları yükselmeye devam ediyor. Türkiye’nin inşaat sektöründeki tartışılmaz lideri olan İstanbul’da ise kan kaybı devam ediyor. İstanbul konut fiyat artış oranı ile Türkiye ortalamasının altında kalırken Türkiye genelinde konut fiyatları en fazla İzmir’de yükseldi.

İzmir Konut Fiyat Artış Oranı İle Rekor Kırdı

İstanbul’da konut fiyat artış oranı hız kesmeye devam ederken İzmir konut fiyat artış oranı ile yatırımcının yüzünü güldürdü. Türkiye genelinde konut fiyatları Mayıs ayında yıllık yüzde 10,6 oranında artış gösterirken İzmir konut fiyatları aynı dönem içerisinde yüzde 18,6 oranında artış göstererek metrekare başına 2 bin 849 lira sınırına yükseldi. Yaşanan bu yükselişte yeni yapılan markalı konut projelerinin ve bu projelere olan ilginin yüksek olmasının payı büyük oldu.

İstanbul ve Ankara İzmir’in Gerisinde Kaldı

Konut artış oranları dikkate alındığında İstanbul ve Ankara konut artış oranlarının İzmir’in gerisinde kaldığı görüldü. İstanbul konut fiyat artış oranı yüzde 5,86 olarak açıklanırken İstanbul’da yaşanan bu gelişmenin ardından ortalama konut metrekare fiyatı 3 bin 961 lira olarak açıklandı. Ankara konut fiyat artış oranı ise 7,7 olarak belirlendi. Açıklanan bu oran ile başkentte konut sahibi olmak isteyen kişilerin ödemeleri gereken ortalama konut metrekare fiyatı 1.780 lira seviyesine çıktı.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz