İzmir’de Metro Çalışmaları

İzmir’de mevcut durumda inşa edilip, hizmete sunulan dört metro hattı bulunuyor. Söz konusu hatlara ek olarak ulaşım ağını genişletmeye yönelik çalışmalarla birlikte, beş yeni metro hattı daha hizmete sunulacak.

Ulaşımda Enerji Verimliliğinin Artırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik, 09.06.2008 tarihinde 26901 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup, ikinci bölümünde bulunan onuncu madde şu şekildedir;

MADDE 10 – Büyükşehir belediyeleri ve büyükşehir belediyesi sınırları dışındaki belediyelerden nüfusu yüz binin üzerinde olanlar ulaşım ana planı hazırlarlar. Bu planlar on beş yıllık süreler için yapılır ve her beş yılda bir yenilenir. Şehir planları ile sürdürülebilir kentsel ulaşım planları birlikte ele alınır. Kentsel ulaşım planlaması sırasında ilgili kurum/kuruluşların görüşleri alınarak, çevre otoyolları ve raylı sistem çalışmalarına öncelik veren, yerleşim alanlarının yer seçimi ve bu alanların birbiri ile olan ulaşımlarını sağlayan üst ölçekli planlar yapılır.

Yeni Yapımı Devam Eden İzmir Metro İnşaatları

Bu madde göz önünde bulundurularak, İzmir Ulaşım Ana Planı’nın revize edilmesi gereksiniminde bulunuldu. Revizyon çalışmalarının başlatılması, 2015 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafınca “İzmir Büyükşehir Alanı Kent İçi ve Yakın Çevre Ulaşım Ana Planı Revizyonu Yapılması Hizmet Alım İşi” ihale edilmesi ile oldu.

Mevcut durumda İzmir metrosu, Konak, Çankaya, Hilal, Stadyum, Üçyol, Basmane, Halkapınar, Sanayi, Bölge ve Bornova İstasyonları ile 2012 yılında işletime açılmış olan Ege Üniversitesi, Evka 3, İzmirspor-Hatay istasyonları ile hizmete sunuluyor.

İzmir’de mevcut durumda hizmete sunulmuş olan metro hatları; İzmir Metro Hattı, İZBAN Merkez Hattı, İZBAN Cumaovası-Tepeköy Uzatma Hattı ve İZBAN Menemen-Aliağa Uzatma Hattı.

İzmir’de yapımı devam eden, hizmete sunulması planlanan metro hatları ise; İzmir Metro Evka 3-Bornova Merkez Uzatma Hattı, İzmir Metro F.Altay-Kaymakamlık Uzatma Hattı, İZBAN Tepeköy-Selçuk Uzatma Hattı, Mavişehir-Alaybey Tramvay Hattı, Halkapınar-Fahrettin Altay Tramvay Hattı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz