Son zamanlarda İzmir’de gerçekleştirilen konut projeleri, ülkenin her bir köşesinden yoğun ilgi görüyor. Ankara ve İstanbul gibi illerde göç almaya başlayan İzmir, yükselişte olan

İzmir’deki Projeler Yoğun İlgi Görüyor
Son zamanlarda İzmir’de gerçekleştirilen konut projeleri, ülkenin her bir köşesinden yoğun ilgi görüyor. Ankara ve İstanbul gibi illerde göç almaya başlayan İzmir, yükselişte olan emlak piyasası ile adından söz ettiriyor.
2016 Yılında 30 Bin Göç Aldı
İnşaat firmaları tarafından yapılan konut yatırımları ve konut projeleri ile İzmir, büyük illerden göç almaya başladı. 2016 yılında İstanbul ve Ankara’dan, İzmir’e 30 bin kişi göç etti. Göç artışının gerçekleşmesine İzmir’de daha ucuz bir yaşam şansının bulunması ve yaşam kalitesinin çok daha yüksek olması sebep olarak gösterilmiş olsa da bunların yanı sıra İzmir’de hayata geçirilen konut projelerinin İstanbul ve Ankara’ya kıyasla çok daha uygun olması da yer alıyor. 
Dikey Mimari Planlanıyor
Keyworks Proje Koordinatörü Cem Tekoral, inşaat maliyetlerini arttırması nedeni ile 3+1 ve üzeri evlere gerek duyulmadığını ve dikey mimariye geçildiğini şu sözleri ile anlattı; 
“Bundan kaynaklanan nedenlerle birlikte 1+1 ve 1+0 ön plana çıktı. Bundan sonraki süreçte de dikey mimari ve küçük metrekareli ev yapımı planlanacak. Çünkü bu kadar nüfusun barınma ihtiyacı ancak bu şekilde karşılanabilir. Bakanlık da dikey mimariyi düşünüyor ve destekliyor. 1+1 eve olan ilginin artmasında iş hayatının yoğunluğu ve artık ulaşımın daha da kolaylaşmasıyla birlikte bireylerin otel konforunda daireler talep etmesi var. İstanbul’dan gelen kalifiye bir bireyin de temel isteği bu yönde. Zaten firmalar da yaptıkları binanın bir katını tamamen genel hizmete açarak, ilgiyi canlı tutabiliyor. Örneğin, misafiriniz var ve konaklaması gerekiyor. Oradaki daireler de otel odası gibi kiralanıyor. Yani gereksiz bir büyüklükten kaçıyor ama ihtiyacınızı da karşılıyorsunuz. Sadece ihtiyaca dayalı bir anlayışa hizmet ediliyor. Ofisler için de bu geçerli. Çok büyük bir ofis kiralamak ya da satın almak yerine daha küçük alan alınıyor. Yılda 12 kere yaptığı toplantıyı da yine bina içerisinde bu amaç için düşünülmüş alanları kiralayarak hallediyor. Konut ve ticarette bütün mantık, prestij kaybı olmadan ihtiyacın karşılanması oldu. Artık büyük geniş evlere ihtiyaç kalmadı”
İzmir’de Yaşam Kalitesi Yükseliyor 
Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, İzmir’in henüz hak ettiği değeri göremediğini, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde daha güzel bir yere geleceğini şu açıklamaları ile belirtti;
“Satışlarımızın yüzde 10’unu İstanbul ve yurt dışına yapıyoruz. İzmir hala gereken ilgiyi sağlıyor. Yabancı yatırımcıdan gereken ilgiyi maalesef görmüyoruz. Bu da şehrin tanıtımı ve anlatımıyla süreç içinde gerçekleşecek. Önümüzdeki yıllarda özellikle İzmir-İstanbul otobanının bitmesiyle, Çeşme’ye yapılacak olan yeni havaalanıyla İzmir daha da değerlenecek. Bu projeler İzmir’i daha da ön plana çıkaracak. Üçkuyular – Mavişehir tünel geçişi de Türkiye’yi ve İzmir’i Avrupa’da birkaç basamak yukarı taşıyacaktır. Önümüzde ki 5-10 yılda İzmir’i güzel şeyler bekliyor. Şu anda İzmir hak ettiği noktada değil. İzmir’de arz ve talep dengeli. Tabi gönül istiyor ki, yapılan işlerin yarısı İzmir dışından ve yurt dışından yatırımcılar tarafından yapılsın ve satılsın. Buna ulaştığımız zaman ‘İzmir artık tanınıyor’ diyebiliriz. Ancak şu an için diyemiyoruz”

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.