Jega Alanı Ne Demek?

İmar planları ve imar durumu belgelerinde sıklıkla yer alan terimlerden biride Jega Alanı terimidir. Peki, Jega alanı nedir?

Jeoteknik Gerekli Alan kelimelerinin ilk harfleri kullanılarak oluşturulan bir kısaltma olan Jega belirlenen alanların jeoteknik etüt yapılarak değerlendirilmeye alınması ve bu değerlendirme sonucuna göre plan kapsamına alınmasını içermektedir. Bu uygulamanın amacı imara açılan yerlerin yapılaşmaya olan uygunluğunun belirlenmesidir. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından çıkarılan genelge ile beraber 1987 yılından beri zorunlu hale getirilmiştir. Jeolojik-Jeoteknik etüt raporu hazırlanması yerleşime uygun olmadığından şüphelenen alanların imara açılması ve belediye imar planı sınırlarının dışında yer alan bölgelerin imara açılması konusunda zorunlu tutulmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz