Jeotermal Enerjiyle Isıtılan 1 Milyon Konut!

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği (JKBB) Başkanı Yaşar Bahçeci, halihazırda jeotermal enerji ile ısıtılan 115 bin konut sayısını, 1 milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Potansiyelin Yüzde 18’i Kullanılabiliyor

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı Yaşar Bahçeci, ülke genelinde 115 bin konutun jeotermal enerji ile ısıtıldığını, konut sayısının arttırılması için yeni bir yatırım modeli üzerinde çalışıldığını belirten açıklamalarda bulundu. Bahçeci, Jeotermal Kanunu’nun 2007 yılında çıkarıldığını, bu tarihten sonra atılım sürecine girildiğini fakat jeotermal enerji potansiyelinin mevcut durumda yüzde 18’inin kullanıldığını belirtti.

İzmir’de Son Şekil Verilecek

Yaşar Bahçeci, üzerinde çalışılan modelin son şeklini İzmir’de yapılacak olan toplantıda vereceklerini belirtti. Bahçeci’nin konuşmaları, “Şu an bir model üzerinde çalışıyoruz. Bu modeli İzmir’de yapacağımız geniş katılımlı bir toplantıda şekillendireceğiz. Belediyelerin jeotermal şirketlerinin 30’a yakın genel müdürlerinin katılacağı toplantıda çalışmaya son şeklini vereceğiz. Amacımız, Türkiye genelinde 115 bin olan jeotermal enerjiyle ısıtılan konut sayısın doğru ve ciddi bir yatırım modeliyle 1 milyona ulaştırmak. Türkiye’nin genel potansiyeline baktığımızda yeni yatırımlarla, jeotermal kaynakların geliştirilmesiyle 7,5 milyon konuta bile çıkabilecek bir potansiyeli var. İlk etapta 2-3 yıl gibi kısa bir sürede iyi bir işletme ve lansman modeliyle Türkiye’deki jeotermalle ısıtılan konut sayısı 1 milyona çıkarılabilir. Bunu Enerji Bakanımız Albayrak ile de görüştük. Hazırladığımız çalışmayı ve modeli kendilerine de arz edeceğiz.” şeklinde oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz