Kaçak Bina Nasıl İhbar Edilir?

Günümüzde inşaat sektöründe yaşanan en büyük sorunlardan biride kaçak bina sorunudur. Yeni çıkarılan imar barışı ile 31.12.2017 tarihi ve öncesinde yapılan kaçak binalara af getirilirken bu tarihten sonra yapılan binalar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kesinlikle taviz verilmeyeceğini ilan etmişti. Peki, kaçak bina nasıl ihbar edilir?

Kaçak Bina Nedir / Ne Demek?

İnşaat ruhsatı alınmadan inşa edilmeye başlanan ya da alınan inşaat ruhsatına bulunmasına rağmen bu ruhsata uygun olmayan şekilde inşa edilen binalara kaçak bina adı verilmektedir. Ülkemizde yapılan her inşaat öncesinde mutlaka inşaatın yapılacağı arsanın bağlı olduğu belediye tarafından inşaat ruhsatı alınması yasal bir zorunluluktur. İnşaat ruhsatı alınmadan yapılmaya başlanan tüm binalar kaçak bina olarak kabul edilmekte olup aynı zamanda ruhsatı bulunmasına rağmen bu ruhsata aykırılıklar içeren binalarda kaçak bina statüsüne dâhil edilmektedir.

Kaçak Bina İhbarı Nasıl Yapılır?

Planlı yapılaşma ve daha yaşanabilir bir çevre için kaçak yapılaşma mutlaka önlenmelidir. Bu nedenle yakın çevresinde böyle bir yapılaşma fark eden herkesin kaçak bina ihbarı yapması aslında bir vatandaşlık görevidir. Ülkemizde kaçak bina / kaçak yapı ihbarı belediyelere yapılmaktadır. Kaçak inşaat yapılan taşınmazın bağlı olduğu belediye imar bölümü aranılarak kaçak yapı ihbarında bulunulması yeterlidir. Bu ihbarın ardından belediye ekipleri inşaatı inceleyecek ve kaçak yapılaşma söz konusuysa bu durumda inşaatı mühürleyerek durduracaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz