Kaçak yapılarda emlak vergisi, Ruhsatsız Binalarda Emlak Vergisi

/ 8 Kasım 2017 / 27 / yorumsuz
Kaçak yapılarda emlak vergisi, Ruhsatsız Binalarda Emlak Vergisi

Kaçak yapılar, yasalara göre ruhsatsız olarak yapımına başlanılan, ya da ruhsata aykırı durumları barındıran yapılar olarak karşımıza çıkıyor ve bu yapıların ilgili kurumlarca tesb

Kaçak yapılarda emlak vergisi
Kaçak yapılar, yasalara göre ruhsatsız olarak yapımına başlanılan, ya da ruhsata aykırı durumları barındıran yapılar olarak karşımıza çıkıyor ve bu yapıların ilgili kurumlarca tesbit edilmesi ile birlikte gerekli yaptırımlar da en kısa sürede uygulanıyor. Binaların, ya da inşaatın ruhsat alabilmesi, ya da ruhsata uygun hale gelmesi için yine ilgili kurum tarafından yapı sahibine tanınan belli bir zaman dilimi vardır ve farklı makalelerimizde de bu sürenin 1 ay olduğundan bahsetmiştik, bu süre zarfında herhangi bir işlem yapılmazsa eğer binanın yıkımı ya da durdurulması kararı alınıyor. Peki kaçak yapılarda emlak vergisi nasıl hesaplanıyor? Hesaplama işlemlerinde herhangi bir farklılık yok, normal bir yapının emlak vergisi hesaplaması şeklinde gerekli hesaplama yapılıyor.
Biraz sonra maddeler halinde bu hesaplama işleminin nasıl yapıldığını sizlere aktaracağız ancak dilerseniz kaçak yapılar ile ilgili ne gibi yaptırımlar uygulanıyor, ya da ne gibi kararlar alınıyor bunlara göz atalım:
Kaçak Yapılar ve Uygulanan Yaptırımlar:
Birçok müteahhit, işe başladıktan sonra ruhsat alırım düşüncesi ile hareket ediyor ve bu süre uzadıkça illegallik durumu da artıyor. Ruhsat almak için çok fazla zaman harcamanıza gerek yok, bu yüzden resmi belgeleri tamamlamadan ve başvuruları yapmadan bir an önce işe başlamalıyım düşüncesi ilerleyen dönemlerde sizlere büyük bir zarar olarak geri dönecektir. Yaptırımların en başında mühür vurma ve inşaatın durdurulması yer alıyor. 1 ay gibi bir süre zarfında eğer ki gerekli işlemleri yapmazsanız bu kez sorgusuz sualsiz yıkım işlemine başlanıyor ve bu da yapılan masrafın çöpe gitmesi demek oluyor. Tedbirli davranmak adına ve legal hareket etmek adına sizler de ruhsat aldıktan sonra işe koyulmayı tercih edin, dilerseniz yazımızın başındaki konuya geri dönelim ve hesaplama işlemlerine göz atalım:
Kaçak Yapı Emlak Vergisi
1) Arsa ve araziler için, Vergi Usul Kanununun asgari ölçüde birim değer tespitine ilişkin hükümlerine göre takdir komisyonlarınca arsalar için her mahalle ve arsa sayılacak parsellenmemiş arazide her köy için cadde, sokak veya değer bakımından farklı bölgeler (turistik bölgelerdeki cadde, sokak veya değer bakımından farklı olanlar ilgili valilerce tespit edilecek pafta, ada veya parseller), arazide her il veya ilçe için arazinin cinsi (kıraç, taban, sulak) itibarıyla takdir olunan birim değerlere göre,
Lütfen Konu İle Alakalı Görüşlerinizi yorum olarak bildirin.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.