Taşınmaz Ticareti Yönetmenliği sonun yürürlüğe girdi. Bütün emlak danışmanları 2019 yılının sonlarına dek Mesleki Yeterlilik Belgesini alması gerekmektedir. Peki süreç nasıl işleyecek?

Yeni yönetmenlik kapsamında, inşaat işçileriyle emlakçıların  bu yıl 5 Aralık gününe dek yönetmenlikte yer alan şartlara uygun bir hale gelip mesleki yeterlilik belgesini alması gerekiyor. Peki detaylar nasıl?

Kaçakçıya tam 4 bin lira ceza

5 Eylül itibariyle yürürlükte olan yönetmenlik kapsamında yetki belgesi almadan çalışan ve çalışmaya devam eden işletmelere veya kişilere tam 4 bin TL para cezası kesileceği ifade edildi.

Paranızı ve vaktinizi çöpe atmayın!

Gayri resmi bir şekilde iş yapan ve kayıtları olmayan hatta vergisini ödemeyen bu kişilere kaçak emlakçı denmekte. Yetkili kişiler, para ve vakit kaynının olmaması için vatandaşları her geçen gün uyarıyor. Bu gibi kişilerle çalışma içerisinde olmanız ileride maddi olarak başınızın ağrımasına ve geçen her günün çöp olmasına neden olacaktır. Çünkü eskisi gibi kaçak emlakçılar işlerini yapamayacak. Devlet yasallıktan yana, artık vatandaşta yasallıktan yana.

Araştırmak çok önemli

Sektörde yer alan emlakçı olarak kendilerini tanıtan ve bu sektörde çalışmakta olan kişileri sürekli araştırın. Ev alacağınız zaman emlak danışmanlarını sektörün neredesinde olduğunu ve sektörde ne kadar başarılı kişiler olduğunu takip edin. Araştırma konusunda ilk olarak emlakçı olarak kendini tanıtan kişilerin Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kayıtlı olup olmadığını mutlaka sorgulayın ve dikkat edin.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz