Taşınmaz Ticareti Yönetmenli’ğinin net bir şekilde yürürlüğe girmesiyle, bütün emlak danışmanlarının 2019’un sonuna kadar Mesleki Yeterlilik Belgesi alması gerekmekte. Peki bu ne demek oluyor?

Taşınmaz Ticari Yönetmenliği sizlerinde hatırlayacağı gibi 5 Eylül 2018’den beri yürürlükte. Düzenlemeyle beraber emlak ofisine kaydı olmayan danışmanların satış yapması veya kiralama işlemlerini gerçekleştirmesi mümkün olmayacak. Taşınmaz Ticareti Yönetmenliği kapsamında, bütün emlak danışmanlarının Mesleki Yeterlilik Belgesi‘nin olması gerekiyor. Alım süreci ise iş ortaklarına avantajlı birçok fırsatı beraberinde getiren, “Mesleki Yeterlilik Belgesi” mecburi oluyor.

İşletmelerle beraber inşaat işçileri ve emlakçıların, 5 Aralık 2019’a dek, durumlarını yönetmenliğe uygun bir şekilde getirip bu belgeyi alması gerekiyor. Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi almayan ve faaliyetlerini sürdüren işletmelere tam 4 Bin TL ceza verilecek.

Yenileme başvurusu ne zaman?

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi’ni yenileyecek olanlar yetki belgesinin geçerlilik süresinin bitiminden en az 30 gün önce yetki belgelerinde bir değişiklik olmayacak ise değişikliğin gerçekleşmesinden 7 gün içerisinde sistem üzerinden yapılmaktadır. Yani sizler işlemi gerçekleştireceksiniz. 7 gün içerisinde sistemde bunu uygulayacak.

Şartlar nedir?

En az 18 yaşını doldurmuş olmanız ve lise mezunu dengi olmanız gerekiyor. Bu belgeyi almak için mesleki yeterlilik belgesi yada emlak yönetimi kapsamında ön lisans diplomasına sahip olması gerekmekte. İflas etmeyen etmiş olsa bile itibarını yeniden kazanan. Adının kötülenmemiş olması (dolandırıcı, hırsızlık) gibi durumların olmaması gerekiyor. Buna benzer şartlar sağlandığında almaması mümkün değil.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz