Kaçak Emlakçıların Sayıları Artmaya Devam Ediyor!

Kaçak olarak çalışan emlakçıların engellenmesi için gerekli adımların atılmasına devam edilirken alınan tüm önlemlere rağmen kaçak emlakçıların sayıları ne yazık ki artmaya devam ediyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu kayıt dışı çalışan emlakçı sayısının sadece İzmir’de 10 bin rakamını aştığını belirtti. Kaçak emlakçılık yapılmasının engellenmesi adına çıkarılacak olan emlak danışmanlığı yasa tasarısı büyük önem taşırken sorunun her geçen gün büyümesi konunun aciliyetini de arttırıyor.

Haksız Rekabet Sorunu Acilen Çözülmeli 

Güleroğlu yapmış olduğu açıklamada kendi bölgelerinde 3 bin tanesi ticaret odasına kayıtlı, 3 bin tanesi de emlakçılar odasına kayıtlı toplamda 6 bin emlakçı olduğunu belirtirken bölgede kayıt dışı emlakçılık hizmeti veren 10 bin üzerinde emlakçı olduğunu dile getirdi. Kayıt dışı olarak hizmet veren emlakçıların pek çok yönden kendilerinden avantajlı olduğunu belirten Güleroğlu ortaya çıkan haksız rekabet nedeni ile kendilerinin zarar ettiğini söyleyerek bir an önce bu sorunun çözülmesini istedi.

Kaçak Emlakçılar Daha Fazla Para Kazanıyor

Kendilerinin yüksek vergiler, işyeri kiraları ve internet üzerinden hizmet veren emlak sitelerine yüksek kurumsal abonelik ücretleri ödediklerini belirten Güleroğlu kaçak olarak çalışan emlakçıların ise tüm bu yüksek giderlerden muaf olduklarına dikkat çekti. Yeni yasa çıktığı takdirde kaçak emlakçılık yaptığı tespit eden kişilere 3 yıllık hapis cezası verilmesi gibi son derece ağır yaptırımlar uygulanacak. Yine bu kişilere 50 bin liraya kadar para cezası kesilmesi de caydırıcı olacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz