Kaçak İnşaat Nasıl Mühürlenir?

İmar Kanunu’na göre, ruhsat almadan ya da, ruhsata aykırı bir şekilde inşaata başlanan yapılar, ilgili kurum tarafından tesbit edildiği takdirde vakit kaybetmeden mühürlenebiliyor. Ruhsat dışı ya da kaçak yapılan binaların inşaatı ile birlikte, binaların yapım aşamasından sonra da mühürleme işlemi gerçekleştiriliyor ve kısa bir süre sonra da yıkım çalışmaları başlıyor. Bu çalışmalara itiraz etme gibi bir hakka sahip değilsiniz çünkü İmar Kanunu’na aykırı olan her yapıda izinsiz bir çalışma mevcuttur ve bu çalışmalar da kanunen yasaklanmıştır. Mühürleme işlemlerinde, inşaatın ya da binanın kanuna ne şekilde aykırı olduğu ya da yasakları ne şekilde çiğnediği Mühürle Durdurma Zaptına yazılıyor ve gerekli raporlama işlemi başlıyor. Bu raporlamanın bir nüshası inşaata bırakılıyor ve diğer bir örnek nüsha da inşaatın ya da yapının bulunduğu yerdeki muhtarlığa bırakılıyor.

Önce Mühür Sonra Yıkım

Kaçak inşaatların, ya da binaların mühürlenmesi, beraberinde yıkım çalışmalarını da getiriyor ve bu aradaki sürenin çok kısa olduğunu da belirtmek gerekiyor. Mühür ve yıkım çalışmaları ile ilgili süreçte en geç üç gün içerisinde belediye encümenine konunun sunulması ve gerekli detayların aktarılması gerekiyor. Yazının ve detayların bu kuruma ulaşmasından en geç on beş gün sonra encümenin olumlu ya da olumsuz bir şekilde geri dönüş yapması şarttır ve bu dönüşe bağlı olarak da yıkım çalışmaları başlatılır, ya da askıya alınır.

Kaçak inşaatın mühürlenme süresi maksimum otuz gün olarak karşımıza çıkıyor. Otuz günlük süre sonunda gerekli mühürleme işlemi yapılıyor ve bu sürecin daha fazla uzamasının da mümkün olmadığını belirtmek gerekiyor. Mühürleme işlemi ile birlikte inşaat ya da yapı tamamen kullanıma kapanıyor, ya da inşaat çalışmaları tam anlamıyla durduruluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz