PENTACON DIGITAL CAMERA

Kaçak inşaat zamanaşımı, Kanun kapsamınca belediyenin keseceği para cezasının tamamı 10 bin TL’den az olacağından ötürü bu ödemenin zaman aşımı 3 yıl olarak ifade ediliyor.

Kaçak inşaat zamanaşımı!

Kabahatlar kanunu kapsamında yer alan para cezaları için ödeme süresi tam bir ay oluyor. Ayın son günü alacağın vadesi doluyor. Bu bakımdan vade tarihinde takvimin başı ele alınıyor. Bu bakımdan yer alan para cezası miktarı ile kanunda yer alan süreler uygulanıyor. Kabahatlar kanununda belediyenin vereceği para cezalarının tamamı 10 bin TL‘den az olacağı için ödeme zaman aşımı da üç yıl olarak ifade ediliyor.

Kaçak inşaat zamanaşımı nın işleme durumu

Bu idari yaptırımın gerçekleşmesine başlanamama yada olumsuz olması halinde zamanaşımı uygulanmıyor. Buna ek olarak Amme alacaklarının tahsili hakkında kanunda yer alan 104. maddede bazı detaylar yer alıyor. Borçlunun yabancı bir bölgede yer alması yada hileli olarak iflas etmesi ile bazı durumlarda zamanaşımının işlenmediği belirtiliyor.

Kaçak inşaat zamanaşımı nın kesilmesi 

Zamanaşımı kesilmesi anlam bakımından, işlemde olan yani başlayan zamanaşımı süresi için, herhangi bir sebepten dolayı sona ermesi, yada nedenlerin kaldırılıp sıfırdan baştan işlemeye başlaması anlamına gelmektedir.

Zamanaşımı kesilmesinde yeni sürede, kesilmeden hemen sonra yeniden devam etmektedir. Bu süre ise ilk süre kadardır. Kısaca kesilen süre üç yıl ise sonra yeniden üç yıl olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz