Kaçak Kat Nasıl Anlaşılır?

Yapı ruhsatında izin verilen kattan fazlası, yapı ruhsatı alınmadan inşaatı gerçekleştirilen her türlü taşınmaz kaçak kat olarak kabul edilmektedir. İmar Kanunu kapsamında bir taşınmaza kaçak kat çıkarılması ağır yaptırımları ve para cezaları olan bir suçtur. Peki, bir inşaatta kaçak kat olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Kaçak Kat Nedir?

İmar mevzuatına göre yapı ruhsatı bulunmadığı halde inşa edilen, ruhsat alınmasına rağmen inşaat başlanırken alınan izinlere aykırı olarak yapılan her türlü yapı kaçak kat olarak kabul edilmektedir. Genelde ülkemizde fazladan kat çıkılması durumu olarak ortaya çıkmakta olup özellikle de de kentsel dönüşüm çalışmaları yürütülen binalarda bu nedenle çeşitli anlaşmazlıklar yaşanmakta ve bu konutların satılması zorlaşmaktadır.

Kaçak Kat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Özellikle de eski binaların hemen hemen tümünde kaçak kat çıkarıldığı görülmektedir. Bir binada kaç kat olup olmadığını anlamak için kullanabileceğiniz en etkili yöntem kesinlikle belediyeye şikâyette bulunmaktır. Belediye ekipleri yapılan ihbarı değerlendirmekte ve yapının kaçak olup olmadığını kısa sürede belirlemektedir. Söz konusu yapının kaçak olduğunun belirlenmesi durumunda belediye ya da valilik kararı ile yıkımı gerçekleştirilir. Bu nedenle kaçak olduğundan şüphelenilen katın yıkılması istenmiyorsa bu durumda belediye kayıtları talep edilmeli, bu talep sonucunda elde edilen kayıtlar ile taşınmaz karşılaştırılarak bu plana olan uygunluğu incelenmelidir. Kaçak katın yıkılması görevini belediye ya da valilik üstlenmekte olup yıkım masrafları ise kaçak katı çıkan kişiden tahsil edilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz