Pek çok duyduğumuz Ecrimisil, hazi taşınmazlarının, idare izni olmadan hem gerçek hemde tüzel kişiler tarafından ilgal ile tasarruf edilmesi halinde ödenilen tazminat bedelidir. Kaçak yapı ecrimisil istemi yoktur ama yıkımı istenebilir. İşte detaylar…

Ecrimisil nedir?

Ecrimisil kelimesini çok sık duymaktayız. Anlam bakımından hazine taşınmazlarının devlet izni olmadan gerçek veya tüzel kişilerce işgali yada tasarruf edilmesi karşısında talep edilen bir tazminat bedeli olarak karşımıza çıkıyor. Bu tazminat talep edileceği zaman bir zarara uğrayıp uğramadığı önem taşımamaktadır. Geriye dönük bir şekilde hesaplanan ve taşınmazın işgalden hemen önceki hali ele alınarak hesaplamalar yapılmaktadır.

Ecrimisil hesaplama!

Hazine taşınmazları kiraya verildiği zaman irtifak hakkı kuran yada kullanma izni dışında kalan tüm fiili durumlar ele alınarak, idarenin hazırlamış olduğu program kapsamında tespit edilir ve tutanak düzenlenir. Bu tutanak ile beraber işgal başlama tarihi ile kullanımda yer alan yüzölçümü gibi işgalciler ve amaç gibi bazı bilgiler yer alır.

Hazine taşınmazlarında kişilerin işgale uğramış oldukları belirlendiği tarihten 15 gün içerisinde tutanak ile ecrimisil tespit edilmekte ve bir sonuca bağlanmaktadır. İşgalden hemen önceki hali ile taşınmazın bir çok detayı önem taşımaktadır.

Kaçak yapı ecrimisil!

İmar kapsamında yer alan inşaat yapım işleri ruhsata uygun olmalıdır. İnşaatın kesinlikle ruhsat ve eklerine uygun olması mecburidir. Yapılar onaylı projeler dışında inşa edilip, kaçak inşaat durumunda yer alıyorsa ecrimisil istenmemektedir.

Bu bakımdan kaçak yapı ecrimisil ödemesi yoktur. Yıkım kararı verilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz