Kaçak Yapılara Müjde! Af Geliyor

/ 9 Ocak 2018 / 55.675 / 14 Yorum

Kentsel dönüşümde yaşanan sorunların çözümünü sağlamak ve tüm Türkiye’de milyonlarca kişiyi etkileyecek olan kaçak yapılara yönelik olarak getirilecek olan imar affı için geri sayım başladı. 15 maddeden oluşan Kanun Hükmünde Kararname çıkartılarak beklenen imar affı resmileştirilecek.

Kaçak Yapılara Müjde! Af Geliyor

Beklenen İmar Affı Çok Yakında Geliyor

 

Kentsel dönüşümde yaşanan sorunların çözümünü sağlamak ve tüm Türkiye’de milyonlarca kişiyi etkileyecek olan kaçak yapılara yönelik olarak getirilecek olan imar affı için geri sayım başladı. 15 maddeden oluşan Kanun Hükmünde Kararname çıkartılarak beklenen imar affı resmileştirilecek. Eklenen madde ile imar affı 1 yıl süre ile geçerli olacak ve bir senenin dolmasının ardından geçerliliğini kaybedecek.

 

 Kanun Hükmünde Kararnamenin 13. Maddesi İle Değişiklik Yapılacak

 

Çıkarılacak olan Kanun Hükmünde Kararnamenin 13. Maddesinde yapılacak olan değişiklik ile imar affı gerçekleştirilecek. İmar affı sayesinde 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvuruda bulunan ve gerekli şartları taşıyan imarsız yapılara kentsel dönüşüm kapsamına alınmaları için gerekli olan yasal düzenleme yapılmış olacak. Çıkarılan imar affı kanunundan yararlanılmak istenen yapıların mutlaka 30 Eylül 2017 tarihinden önce yapılmış olması şartı aranacak. Bu şartları taşıyan kişilerin yapmış oldukları başvuruların Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri tarafından kabul edilmesi durumunda Yapı Kayıt Belgesi verilecektir.

 

Cezalar ve Yıkım Kararları İptal Edilecek

 

Yapı Kayıt Belgesi alınan yapılar için daha önce verilen yıkım kararı ile yapı için kesilmiş olan idari para cezaları iptal edilecek. Arsa emlak değeri ve yapı yaklaşık maliyetinin toplam bedelleri dikkate alınarak bu tutar üzerinden yüzde 3 oranında kayıt bedeli talep edilecek. Tahsil edilen bu bedeller kentsel dönüşüm projelerinde kullanılmak üzere kaynak olarak ayrılacak.

 

Büyük Şok “İmar Affı Çıkmayacak” İmar Affı Yok İmar Barışı Var

 


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Cemal Çömlek

lk çalışmalarımı TOKİ-Emlak yönetimi bünyesinde halkla ilişkiler alanında gerçekleştirdim.İşletme lisans derecesi sahibiyim. Bilgi birikimlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Kaçak Yapılara Müjde! Af Geliyor (14 Yorum)

 1. Merhabalar resmi gazetede yayınlandımı ve ya ne zaman yayınlanacağı hakkında bilgi olan varmıdır.
  Değerli dostlarım

  • Yasa resmi gazetede yayınlandıktan sonra taşınmazınızın bulunduğu Belediyeye giderek gerekli işlemleri sorgulatabilir-başlatabilirsiniz.

 2. Benim eve elektir su abeneliğini nasıl alabilirim elektrik suyu tan taraftaki eski binamda alıyorum tapu var ama eski tapu tarla olarak gorunuyo önceden araştırdım kentsel dönüşüm karşılığında yanı imza atarsan elektrik suyu veririz diyodular şimdiki yonetmelik nasıl olacak elektrik su ve doğal gaz aboneliğini alabilecek miyim

  • Merhaba,

   İmar affı çalışmaları hızlı bir şekilde yürürlüğe girecek. Bu af kapsamında ruhsatı olmayan kaçak yapılar belediyeye müracat edilere belirli ödeme karşılığında kayıtlı hale gelecek. Tabi böylelikle elektrik ve su aboneliklerinizi alabileceksiniz.

 3. Hükümetimiz yine bizim yanımızda. Helal sana REİS. Bu imar affı şarttı.bizi dolandırdı müteahit. İnşAllah kurtulacaz..Allahım sen büyüksün dualarımızı kabul edensin.

 4. Mrhlar bizim kacak bir daitemiz var ama suyuda bagli doğalgazida elektrigide nasil tapu alabilecegiz madem imar affi yok neden bunlar verildi bize

 5. imar affı çıkacak diye okudum. kendi müstakil binamda bodrum kata su abonesi alabilirmiyim.çünki bodruma iskan verilmiyor