Kaçak Yapının Cezası

Ruhsat alınmadan ya da ruhsat ve eklerine aykırı olarak inşa edilen yapılar, kaçak yapı olarak biliniyor. Söz konusu kaçak yapılar için bazı yaptırımlar bulunuyor.

Kaçak Yapı

Ruhsat alınmaksızın başlanan ya da ruhsat ve eklerine aykırı olarak inşa edilen kaçak yapılar, Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğinde şu şekilde tanımlanıyor;

İmar mevzuatına aykırı yapı: Ruhsatsız yapılar ruhsat ve eklerine, fen ve sağlık kurallarına, kat nizamına, taban alanına, komşu mesafelerine, imar yoluna ön cephe hattına bina derinliğine, imar planı bölgeleme esaslarına aykırı olan komşu parsele veya imar planlarında yol, yeşil alan, otopark, gibi kamu hizmet ve tesisleri için ayrılmış alanlara tecavüz eden başkanının mülküne veya kesin inşaat yasağı olan yerlere inşa edilen yapılardır. İmar Kanunu gereğince kaçak yapılar hakkında yıkım kararı veriliyor.

Kaçak Yapı İçin Yaptırımlar

Kaçak yapı olarak tespit edilen yapılar, mühürleniyor ve inşaat çalışmaları durduruluyor. Durdurma işlemi, yapı tatil zaptının yapı yerine asılması ile yapı sahibine tebliğ edilmiş oluyor. Belirtilen tarih itibariyle en fazla bir ay içerisinde yapı sahibi, yapısını ruhsata uygun bir hale getirerek ya da ruhsat alarak belediyeden veya valilikten mührün kaldırılmasını talep edebiliyor. Ruhsata aykırı olan durumun ortadan kaldırılması ile yapı inceleniyor ve mühür kaldırılıp, inşaat çalışmalarının devam etmesine izin veriliyor. Aksi durumda yapı, yıktırılıyor ve masrafı da yapı sahibinden tahsil ediliyor. Bunun yanı sıra idari para cezası da uygulanabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz