Kadastral Yol Nedir?

 

Haritalarda karşımıza çıkan Kadastral yol ne herhangi bir bölgedeki bina ve arsaların haritası olarak biliniyor. Bir nevi kadastronun parçası olarak da nitelendirilebilir. Peki, haritalar üzerinde belirtilmiş olan Kadastral yol nedir?

Tapu dairesinde kayıtlı olan mülklerin sınırı ve konumu olarak belirtilmektedir. Kadastro üzerine arsaların sınırları, kayıt numaraları, belediye sınırları, binaların veya arsaların kullanım amaçlarının belirtildiği bir şablon olarak bilinmelidir. Çoğu zaman haritalarda karşımıza çıkan Kadastral yol insanlar tarafından merak edilmektedir.

Kadastral Yol Ne Demek?

 

Kadastral yol demek kadastro kayıtlarına göre hiç kimsenin sahibi olmadığı alanlara verilen isimdir. İmar planı Kadastral yol üzerinden hesap edilerek yapılmaktadır.

Yeni yapılacak olan parselleme işlemlerinde İmar Kanununa göre imar edilecek olan parsellerin bu Kadastral yollara cephe olması gerekmektedir. Eğer yola cephesi olmayan ve daha sonrasında üzerinde yapı olmayan bir arsaya yapı kondurulur ise ruhsat verilmez.

Medeni Kanun tarafından da ele alınan Kadastral yol, eğer genel yola çıkmayan malik bedel karşılığında geçit hakkı sağlanabilmesi için komşulardan isteme hakkına sahiptir.

Belirtilen hakkın talep edilmesi ilk önce talep edilen kişiye göre şekillenmektedir. Daha sonrasında ise en az zarara uğrayacak olan tarafa uygulanmaktadır.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz