Kadastro Alanında Yapılan Faaliyetler Nasıl Yürütülür?

Kadastro, gayrimenkul üzerine yapılan tüm işlemleri kapsamaktadır. Buna bağlı olarak; tapu sicilleri, arazi hesaplamaları, ayni hak belgeleri gibi pek çok detay kadastro içerisinde değerlendirilmektedir. Kadastro çalışmaları büyük bir titizlikle yürütülmekte ve ülkemize farklı haritalar arazi işlemleri için kullanılmaktadır.

Kadastro Faaliyetlerinde Nelere Dikkat Edilir?

Kadastro hesaplamalarında ve işlemlerinde, ülkemizin kadastral topoğrafik haritası kullanılmaktadır. Bu haritaya bağlı olarak, tapu ve mülk sahipleri belirlenmektedir. Aynı zamanda gayrimenkul yatırımcıları tarafından sahip olunan mallarda, bu harita üzerinden incelenir. Yapılan incelemelere bağlı olarak; tapu değerleri, tapu sicilleri, mülk hakları gibi farklı bilgilere ulaşılır.

Kadastro Parseli Nedir?

Kadastro parseli, tescillenmiş arazi parçalarına verilen isim olarak belirlenmektedir. Bu anlamda haritalar üzerinde belli sınırlar belirlenmekte ve kadastro parseli değerleri analiz edilmektedir. Buna bağlı olarak parsel üzerinde hesaplamalar yapılmakta ve tapu sahiplerine yönelik bilgilendirmeler yapılmaktadır.

‘Tapu Güvence Sistemi’ Kadastro İşlemleri İçin Geliştirildi

Kadastro işlemlerinin güvence altına alınması için, tapu güvence sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem kapsamında; taşınmaz sahibi olan bireylerin hakları ve mülkleri güven konusunda teminat altına alınmaktadır. Yapılan işlemler doğrultusunda hem sigorta hem de tapu güvencesi dikkate alınarak, gerekli değerler belirlenmektedir. Buna bağlı olarak gayrimenkul ve emlak sahipleri, kadastro işlemlerini güvenilir bir şekilde yapmaktadır. Aynı zamanda güvence sistemi içerisinde, kadastro kayıt  fonksiyonları da yer almaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz