Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Resmi Gazete ile yürürlüğe giren Kadastro güncellemesi yönetmenliği hakkında bilinmeyenler açıklandı. İşte Harita ve Kadastro Mühendisi ve Avukat Recep Baki, tarafından bilinmeyenler…

2018 yılının Ekim ayında gelen ve yürürlüğe giren Kadastronun güncellemesi yönetmenliği hakkında Recep Baki, açıklamalarında eski ölçü tekniği ile yapılan kadastro çalışmalarında yeni ölçü teknikleri kullanılarak güncellenmesi ile bütün parsellerin sınırları yenilendiğini dile getirdi. Eski parsel sınırları ise değişeceği belirtildi.

Son haberlere göre parsellerde yer alan hatalara rağmen takibi yapılmamış ve kesinleşmesi durumunda kadastro güncelleme çalışması yapılması mümkün olmadığını belirten Baki, bu durumda vatandaşların hak kayıpları yaşadığı dile getirildi.

Kadastro güncellemesi ne anlama geliyor?

Kadastro güncellemesi, eski ölçü tekniği ile yapılan kadastro çalışmalarında yeni ölçü tekniklerine göre güncellenmesi ve bütün parsellerin kesin sayısal değerler ile yeniden belirlenmesi ve eksikliklerin giderilmesi anlamına geliyor.

Eski kadastro çalışmaları hatalı mı?

Hatalı demek doğru olmayacak ancak gelişen teknoloji ile beraber ölçü tekniklerinde kesinlikler arttı. Ölçüler artık daha fazla kolaylıkla oluyor ve hata yapma riski daha az durumda oluyor. O zamanki ölçümler 20 metrelik çelik şeritler ile yapılırken, şimdi uydulardan faydalanılıyor. Şimdiki ölçülerle, 1 metrelik farklar ortaya çıkıyor.

Kadastro güncellemesi ile parsel sınırları değişiyor mu?

Yeni ölçü birimleri kullanıldığında zemin durumu dikkat alınacak ve tüm parsellerin sınırları yenilenecek. Böylelikle eski parsel sınırları değişecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz