Kadastro kanunda belirtilen tebliğe göre, belirli bölgelerde yapılacak kadastro çalışmaları için öncelikle Tapu ve Kadastro müdürlüğünün teklifi ardından, bağlı bulunulan bakanın onayı sonrasında belirlenmektedir. Onay verilen bölgelerin kadastrosu, en az bir ay kadar süre içerisinde Resmi Gazete ’de veya en az 15 gün içerisinde bölge merkezine bağlı bulunan ilde ilan edilmektedir. Ayrıca radyo-televizyon, Mahalle, komşu köy ve belediyelerde de ilan vasıtaları ile duyurulur. Hak düşürücü süreler ise 18.06.1927 kabul tarihli  ve Hukuk Usulü Muhakemeleri 1086 sayılı Kanununda açıkça belirtilmektedir.

Kadastro Tutanakları Kesinleşmesi Durumunda Hak Düşürücü Süre

 

Madde 12’deki kanun gereğince; Kadastro tutanakları için yapılan 30 günlük ilan süresi sonrasında, itiraz eden taraflarca resmi kanallardan dava açılmadıysa kadastro tarafından yapılan tutanaklara ait sınırlandırmalar ve yapılan tespitler kesinlik kazanır. Kadastro yetkilisi (Müdür) tarafınca onaylanmış, kesinlik kazanmış tutanaklar ve mahkeme tarafından alınan kararlar; Kesinleştiği tarihler tescil edildiği tarih olarak sayılarak, en fazla 3 gün ay içerisinde tapu kütüğüne kaydı yapılır.

Mahkeme tarafından kesinleşen Kadastro Tutanaklarına İtiraz Hakkı;

 

Kesinlik kazanmış tutanaklar için, kesinlik tarihinden sonraki 10 yıl içerisinde herhangi bir itiraz söz konusu olmasıyla 10 yılın ardından Anayasa mahkemesinin kararı ile dava açılamaz ve itiraz edilemez. Kadastrosu yapılan ve tamamlanan alanlar içinde kalmış olan eski tapular, bu işleme tabii tutulan kayıt niteliğini kaybederler. Eski kayıtlar gösterilerek, tapu veya sicil müdürlüklerinde herhangi bir işlem yapılamaz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz