Kadastro Mahkemesi Nedir, Kadastro Mahkemesinin Görevleri Nelerdir?

Kadastro Mahkemesi Nedir?

Genel mahkemelere bağlı olarak hizmet veren, Kadastro kanunları çerçevesinde yargılamalar yapan ve tek hakimli olan mahkemelere kadastro mahkemeleri adı verilmektedir. Meydana gelen anlaşmazlıkları çözmek ve kanunlar çerçevesinde uygulamaların sağlıklı bir şekilde sürdürülmesini sağlamak için kurulan bu mahkemeler sıkı denetimler altında çalışmalarını sürdürmektedir.

Kadastro Mahkemelerinin Görevleri Nelerdir?

  • Taşınmaz mal mülkiyetinin kurulması ve bunun tapuya tescili, şerh edilecek olan sınır ve ölçü uyuşmazlıklarının kanunlar çerçevesinde çözülmesi,
  • Kanunlar kapsamında kendisine yüklenen tüm görevlerin yerine getirilmesi,
  • Hak sahipleri arasında yaşanan veraset uyuşmazlıklarının çözümü,
  • Mahkeme tarafından yapılan başvurunun uygun görülmesi durumunda veraset çıkarılması ve bununla ilgili veraset belgesinin verilmesi,
  • Velisi olmayan, kendisine vasi atanmayan reşit olmayan çocuklara ve kısıtlı kişilere mahkeme yolu ile kayyum atanması,
  • Taşınmaz mallar için ihtiyati tedbir karanının çıkarılması kadastro mahkemesinin görevleri arasında yer almaktadır. Mahkemenin yapılan başvuruyu olumlu olarak kabul etmesi ve ihtiyati tedbir kararının çıkarılması durumunda, karar çıkarılan taşınmazın bağlı olduğu kadastro ve tapu sicil müdürlüklerine mahkeme resmi bir evrak göndererek almış olduğu kararı bildirerek gerekli yasal sürecin işlemesini sağlamaktadır.
  • Komisyonlar tarafından alınan kararlar ve kendisine gönderilen tutanakları incelemekte bu mahkemelerin görevidir. Bu tutanaklarda düzeltilmesi gereken maddeler varsa bu düzeltmeleri gerçekleştirir, raporda yer alan düzeltmeler için ilgili kurumu uyarma hakkına sahiptir. Yine bu raporlarla ilgili sunum yapma hakkına sahiptir.
  • Düzenlenen kadastro tutanağı ile beraber mahkemenin görevi de başlamış kabul edilir. Son derece geniş bir görev ağı bulunmakla beraber en önemli görevleri bunlardır.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz