Kadastro Mahkemesine Dava Açılışı

 

Tahdit ve tespitlerin askı ilanına çıkmasından hemen sonra açılması gereken ve bu itirazın geçerli nedenler ile birlikte dilekçe ile bildirilmesi gereken mahkeme türüne kadastro mahkemesi denmektedir. Kadastro mahkemesine dava açılışı ise birçok kişi tarafından merak edilmekte olup, nasıl açılır, detayları nelerdir sizler için araştırdık. Buna göre de ayrıntılara yazımız da yer vereceğiz.

Kadastro Mahkemesine Dava Nasıl Açılır?

 

Kadastro ekibi çalışama süresinde işlerini yaparken bazı tespitlere itiraz etme hakkı bulunmakta olup, bu tespitlerini ise kadastro teknisyenliğine veya kadastro müdürlüğüne bildirmesi gerekmektedir. Bununla ilgili tutanak ise kadastro komisyonuna intikal etmesi bekleniyor. Tabi ki yapılan itirazların kesinlikle bir belgeye dayanması gerekmekte olup, belgesiz olarak yapılan tüm başvurular incelenmemektedir. İtiraz eden kişi bu sürece dava açma hakkını elde etmektedir. İtiraz sonrasında 30 gün içerisinde kesinlikle dava açılması gerekmektedir. Aksi halde kadastro tutanaklarına göre sınırlandırma ve tespitler yapılmaktadır.

Kadastro mahkemesi kadastro ekibi tarafından belirlenen tespitlere itiraz olarak açılması gereken dava süresi 30 gün olduğu için buna uyum sağlamak zorundasınız. Aksi halde dava açmamanız halinde başka dava açma hakkınız bulunmayacaktır. Davayı ise bir dilekçe ve ekleri ile bildirerek açmalısınız. Bununla ilgili kadastro mahkemesi dava dilekçesi örneklerini inceleyerek davayı başlatabilirsiniz. Dilekçe de zaten gerekli bilgiler doldurulacak ve verilecek olup, ek olarak eklemek istediklerinizi de  belirtebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz