Kadastro yoluna cephe anlamı nedir? Kadastro yoluna cephesi olmayan taşınmaz sahiplerinin ne gibi hakları bulunuyor? Türk Medeni Kanunu ve İmar Kanunu kapsamında kadastro yoluna cephe hakkında tüm detaylar…

Kadastro yoluna cephe ne demek?

İmar Kanunu ve buna yönelik hükümlere göre kadastro parsellerinde gerçekleşmiş olan uygulamalar kapsamında yeni oluşan imar parsellerinin yola bakan bir cephesi olması gerekmekte. Yola cephesi yoksa eğer imar parseline yol cephesi uygulanmadıkça, ilgili parsellere yapısız durumda yapılı halde olması için bir yapı ruhsatı verilmemekte.

Türk Medeni Kanunu‘na göre bilgiler neticesinde Kadastro yoluna cephe konusuna göre bazı detaylar elbette bulunuyor. Kanun kapsamında, kadastro yoluna cephesi bulunmayan mülkler, tam bir bedel karşılığı ile geçit hakkı tanınmasını komşularından rica edebilme hakkına da sahip olduğunu belirtelim.

Geçit hakları nedir?

Geçit hakları nedir? Geçit hakları kaça ayrılır? Geçit haklarını iki kısımda inceliyoruz.

Zorunlu geçit

Madde 747’de taşınmazlar için genel yola çıkacak şekilde yeterli geçidi olmayan malik, tam bir bedel ödeyerek bir geçit hakkını komşularından rica edebilir. Bu hak ilk olarak kendisinin geçidi olarak istenir ve yol durumuna göre en uygun olan komşuya karşı ve ardından en az zarar görecek olan komşudan rica edilir.

Zorunlu geçit için iki tarafında menfaati göz ardı edilemez!

Diğer geçit hakları

Madde 748’de ise taşınmaz maliklerinin bu malikleri işletme yada iyileştirme gibi taşınmaz üzerinde yapı yapma amacı bakımından komşu taşınmaza geçici bir şekilde girme hakkıyla beraber tarla, hayvan yolu gibi, bazı benzer geçitler özel kanun hükümlerinde geçmektedir.

Eğer özel kanun hükmü bulunmuyorsa yerel adet uygulanmalıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz